Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów Wrota Bitwy warszawskiej 1920 roku” Maksym Gołoś zapraszają na spotkanie w ramach obchodów 71. Rocznicy Powstania Warszawskiego, które odbędzie się w niedzielę 2 sierpnia w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie.

 

W ramach wydarzenia zapraszamy na seans filmu, spotkanie ze świadkiem historii i pokaz zdjęć z powstańczej Warszawy.

 

Co łączy rok 1920 z 1944?

 

Ze spotkania z Powstańcem Warszawskim dowiemy się jaką rolę odgrywała pamięć o Bitwie Warszawskiej w wychowaniu pokolenia Powstańców Warszawskich. Będzie to rodzaj osobistego świadectwa o patriotycznej sztafecie pokoleń, w którą wpisują się i powstania narodowe XIX w., walki o niepodległość, rok 1939 i 1944, a także czyn Żołnierzy Niezłomnych. Nasz Gość opowie nam o przedwojennym wychowaniu patriotycznym, ale także pamięci rodzinnej, które kształtowały postawę przyszłych Powstańców.

 

Młodzi o Powstaniu

 

W dalszej części spotkania zapraszamy na film fabularny o Powstaniu Warszawskim z 2013 r. Akcja przeplata współczesność z historią, a sceny fabularne uzupełnione są zdjęciami archiwalnymi. Akcja rozpoczyna się w dzisiejszej Warszawie, kiedy to podczas budowy nowego domu zostają odnalezione ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Jednak bezwzględny deweloper chce uniknąć opóźnień i próbuje zataić sprawę. Walkę o uczczenie poległych bohaterów rozpoczynają młodzi warszawiacy, w których ręce wpada odnaleziony pamiętnik. Dalsze ich losy przeplatać się będą z opisanymi w nim losami Powstańców. W filmie występują m. in.: Emilian Kamiński, Krzysztof Kolberger, Anna Romantowska, a także raperzy z grupy Hemp Gru.

 

Zbigniew Miszta – fotograf Warszawy i Powstania

 

Ta fascynująca opowieść rozpocznie się w...Kobyłce. Tu rodzice powstańczego fotografa Zbigniewa Miszty mieli działkę wypoczynkową i tu zastała go  II Wojna Światowa. O jego powstańczych losach opowie córka Pani Elżbieta Miszta.

 

Opowieść będzie ilustrowana zdjęciami w wielkim formacie. Zobaczymy m. in. sceny z mało znanych walk o Cmentarz Ewangelicko – Augsburski, przejęcie przez powstańców niemieckiego czołgu typu „Panther” (Pzkpfw V), sceny z przygotowań do walk Batalionu „Pięść”, sceny z płonącej Woli, a także zdjęcia praskiego brzegu podczas walk niemiecko – sowieckich. Te ostatnie Zbigniew Miszta zrobił z budynku seminarium warszawskiego, w którym ukrywał się po upadku Starówki.

 

Program spotkania:
15:00 - spotkanie ze świadkiem historii na temat "Pamięć 1920 r. wśród Powstańców Warszawskich"
16:00 - emisja filmu Sierpniowe niebo. 63 dni  chwały w reż. Ireneusza Dobrowolskiego z 2013 r. (75')
17:15 - Pokaz zdjęć z Powstania Warszawskiego, których autorem jest Zbigniew Miszta, bywalec przedwojennej Kobyłki
18:00 - Zakończenie spotkania

 

 

 


Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form