100-lecie Bitwy Warszawskiej to okazja do bliższego poznania lokalnej historii. Dzięki nowemu projektowi Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie przybliżymy kulisy współpracy Polski i Węgier podczas wojny polsko-bolszewickiej. W ramach realizacji projektu zostaną przygotowane wystawa, publikacja oraz krótki film.
W sierpniu 1920 r., w krytycznym momencie walk, Węgrzy dostarczyli Polakom 22 mln sztuk amunicji. Władze w Budapeszcie zdawały sobie sprawę, że Węgry będą następnym państwem zaatakowanym przez bolszewików, jeżeli Polska przegra wojnę. 3 czerwca 1920 r. zawarto umowę między Głównym Urzędem Zaopatrzenia Polskiej Armii, a firmą Manfreda Weissa w Csepel na dostawę 38 mln nabojów karabinowych. 8 lipca gen. dyw. IstvánSréter – węgierski minister obrony narodowej nakazał pilnie przekazać Wojsku Polskiemu cały zapas amunicji, jakim dysponowała armia węgierska. Ogółem, w latach 1919-1921 Węgry dostarczyły 75 mln nabojów na użytek Wojska Polskiego.
Zadanie jest współfinansowane ze środków przekazanych przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w kwocie 34 250 zł.

 

Maj 2020
 
Kolejne zdjęcie, które wypełni naszą wystawę na 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Cmentarz Poległych w Ossowie.

 

Maj 2020
 


 
Niespodzianka w okresie przygotowań w Centrum Informacji Turystyczno - Historycznej w Ossowie przed 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej. Szamotanie i drapanie wydobywające się spomiędzy ścian skłoniło do zorganizowania akcji ratunkowej. Ptaszyna już cieszy się wolnością.

 

Maj 2020
 

Maj 2020
 

Maj 2020

 


 

Rośnie zbiór zdjęć na wystawę jubileuszową. Fotografia przedstawia grób ks. Ignacego Skorupki z października 1925 roku.
 

Maj 2020

 


 

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2020 roku, w wyjątkowym czasie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

 

Maj 2020

  

Maj 2020 


 
W sobotę, 9 maja, wspaniały dzień w Ossowie. Prezes Dariusz Szymanowski i przedstawiciele Stowarzyszenia "Wizna 1939" #Wizna1939 rejestrowali ujęcia dotyczące wydarzeń z 1920 roku, m.in. w miejscu, gdzie po sierpniowych walkach postawiono pierwszy krzyż upamiętniający śmierć ks. Ignacego Skorupki. Dzięki Piotrowi Karszni powstało także artystyczne, plenerowe ujęcie tego historycznego miejsca. Przedstawiciele stowarzyszenia gościli także w naszym Centrum Informacji Turystyczno - Historycznej.
 

Maj 2020

 

Maj 2020

   


 

Do Ossowa przybywa wielu odwiedzających. W przestrzeni Parku Kulturowego można oglądać scenę ukazującą realia Bitwy Warszawskiej. Fotografia z zasobów Centralnego Archiwum Wojskowego przedstawia tyralierę oddziałów 15 Dywizji Piechoty podczas natarcia na odcinku Wiązowna − Emów (16.08.1920 r.). Ujęcie bardzo bliskie temu, co m.in. działo się dwa dni wcześniej na polach Ossowa.

  

Maj 2020 


 
Tam niedaleko jest Ossów
- Tam niedaleko jest Ossów – stwierdził papież Jan Paweł II po otrzymaniu informacji, że harcerze, z którymi spotkał się w 1982 roku, przyjechali z Zielonki. Dziś przeżywamy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wciąż żywe w pamięci pozostają wydarzenia z 13 czerwca 1999 r. W czasie lotu, w okolicach Warszawy, papież błogosławił miejsce śmierci księdza kapelana Ignacego Skorupki w Ossowie. - Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem – mówił tego dnia przy Mogile Poległych w 1920 roku w Radzyminie.
Dziś nie mogło zabraknąć kwiatów przy pomniku poświęconym świętemu Janowi Pawłowi II postawionym na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

   

Maj 2020

 


Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form