Samorządowa Instytucja Kultury realizując projekt "Bitwa Warszawska w sieci" przygotowała trzy filmowe lekcje o tematyce związanej z Bitwą. W ten sposób chcieliśmy zaprezentować to o czym opowiadamy gościom i pielgrzymom, tym osobom, które nie mogły nas w tym jubileuszowym roku osobiście odwiedzić.
Dwie z lekcji dedykowane są - przede wszystkim - uczniom - licealistom i starszym klasom szkoły podstawowej. Trzecia prezentacja o obrazie Bitwy w literaturze to wykład metodyczny dla nauczycieli prowadzony przedstawiciela Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Wykład prof. Marii Olszewskiej o obrazach wojny polsko-bolszewickiej w literaturze polskiej. Wykład jest przeznaczony przez wszystkim dla nauczycieli polonistów, ale będzie także świetnym przewodnikiem dla młodzieży zainteresowanej książkami, które - w formie literatury pięknej - opowiadają o wielkiej historii 1920 roku.   
 
https://youtu.be/JXHKDDBRZbQ 
 
Prezentacja rekonstruktora Macieja Figlona o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy 1920 roku. Film zrealizowany został w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej w Ossowie na tle ekspozycji stałej naszej instytucji.
 
https://youtu.be/vOcgBZqZx-g
 
Gawęda rysownika Piotra Karszni, autora licznych rysunków i plastycznych publikacji dotyczących Bitwy Warszawskiej oraz ilustratora książki „Wojna polsko-bolszewicka w literaturze polskiej”. Artysta rysuje i opowiada o upamiętnieniu, które realizowane było w miejscu bohaterskiej śmierci księdza kapelana Ignacego Skorupki. Piotr Karsznia zachęca także młodzież, do której wykład jest skierowany do samodzielnej dokumentacji historycznej swoich okolic.
 
https://youtu.be/MzcOc5Sf7PY

 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

 Wrzesień 2020

 


Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form