W naszym sklepiku pojawiła się możliwość nabycia kolejnej pamiątki – to unikalne karty pocztowe przedstawiające sceny związane z Bojem pod Ossowem, które w sposób symboliczny opowiadają o historii walk w 1920 roku. Dysponujemy obecnie dwoma wzorami 1. Pogoń za bolszewikiem (21,9 X 17,7 cm) oraz Bitwa Warszawska (31,7 X 15,7 cm). Autorem pocztówek jest wyszkowski artysta Pan Piotr Karsznia, odznaczony niedawno Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP za swoją działalność w krzewieniu idei i czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pocztówki będą dostępne w pawilonie ekspozycyjnym znajdującym się przy Zespole Szkół w Ossowie. Obie wersje są w tej samej cenie - 5 zł. Już teraz (w czasie, gdy pawilon jest niedostępny z powodu prac remontowych) dla zainteresowanych nabyciem tej wyjątkowej pamiątki istnieje możliwość zakupu przez internet. W tej sprawie prosimy o kontakt mailowy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 

O artyście i jego pracach

 

 Fascynacja pięknem krajobrazu oraz historii regionalnej w widłach Bugu i Narwi stała się inspiracją artysty, który potrafiąc dostrzec piękno i naturalność wiejskiego krajobrazu kreśli syntetyczną kreską obrazy utrwalające historię małej ojczyzny. Omszałe wiejskie chaty przykryte strzechą, przydrożne kapliczki, przysiadające ze starości stodoły, wiejskie kościółki przenosi na papier utrwalając w naszej pamięci ginącą architekturę wiejską Pan Piotr Karsznia. Często w kompozycje rysunkowe wpleciona jest bogata historia regionalna a szczególnie zapamiętane z opowieści zdarzenia ostatnich wojen, które dotkliwie doświadczyły te tereny. Zarówno pierwsza wojna światowa, bolszewicki najazd na Polskę, jak i okupacja hitlerowska pozostawiły wiele nadal widocznych, choć zanikających śladów.

Piotr Karsznia od wczesnej młodości interesuje się rysunkiem i malarstwem. Jednak nigdy nie kształcił warsztatu artystycznego. Wszystkie umiejętności wypracował sam przez lata fascynując się od dziecka pracami profesora Wiktora Zina. Ich drogi życiowe spotkały się, a profesor stał się swoistym mentorem działalności Piotra. Dzięki temu światło dzienne ujrzały różne grafiki przechowywane gdzieś w szufladach starych kredensów oraz nowo kreślone prace oparte na specyficznym postrzeganiu otaczającego świata. Wydawane były także w formie pocztówek w kilku cyklach: „pod starym ojczystym dachem”, „ginąca architektura drewniana wsi polskiej”, „pomniki pejzażu polskiego - stare wierzby”. Piotr Karsznia dokonuje swoistej inwentaryzacji zabytków wiejskiej architektury, krajobrazu i historii regionalnej. Tego nie uchwyci żadna migawka aparatu fotograficznego ani żadna filmowa taśma. Jego prace są efektem dużej świadomości i umiejętności przelewania wizji artystycznej na papier w bardzo efektownej formie.

 

Działalność artystyczna nie jest jedyną aktywnością Piotra Karszni. Za pracę i zasługi w krzewieniu idei i czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego, Krajowy Zarząd odznaczył go niedawno Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP, jako aktywnego członka i działacza w regionie. Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą prowadząc „rysunkowe gawędy” dla chętnych grup młodzieży i ludzi starszych, którzy są także kopalnią wiedzy i informacji inspirujących artystę.

 

Z okazji ostatniej rocznicy „Cudu nad Wisłą” autor wydał okolicznościową serię pamiątkowych, kolekcjonerskich kart pocztowych, które cieszyły się dużym powodzeniem w Ossowie w czasie tegorocznych obchodów wielkiego polskiego zwycięstwa 1920 roku.

 


Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form