Centrum Informacji odwiedzili uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jadowie. Po obejrzeniu filmu ,,Zwycięstwo 1920'' udali się na spacer śladami miejsc pamięci na terenie Ossowa.

 

Kwiecień 2019

 


 

Bieg Żołnierzy Wyklętych
W sobotę, 13 kwietnia odbył się Bieg Żołnierzy Wyklętych Pamięci Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. O godz. 10.00 ponad 50 uczestników wyruszyło spod Szkoły Podstawowej nr 2 w Kobyłce. Metę wyznaczono przy Szkole Podstawowej w Ossowie. Biegacze pokonali trasę o długości 3,5 km. Na finiszu czekały na nich pamiątkowe medale i gorąca grochówka.
W biegu uczestniczył Jarosław Wrzosek z Czarnej, odtwórca roli ks. Ignacego Skorupki w czasie ossowskich rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej.
Następnie o 10.45 przy SP w Ossowie miał miejsce bieg dziecięcy na dystansie 800 m. Wzięło w nim udział ok. 15 dzieci.
Ostatnim akcentem były przemówienia okolicznościowe. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: prof. Jan Żaryn, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, generał brygady Biura Ochrony Rządu Andrzej Pawlikowski, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie Rafał Pazio i Jarosław Dąbrowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjnego „Pamięć”.
– To już trzeci bieg, który dedykujemy żołnierzom wyklętym. Za każdym razem upamiętniamy innego z nich. W tym roku zdecydowaliśmy się na Mieczysława Dziemieszkiewcza. „Rój” zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. podczas obławy zorganizowanej przez żołnierzy KBW oraz funkcjonariuszy UB i MO – mówi Jarosław Dąbrowski.
Po części oficjalnej uczestnicy zapoznali się z ofertą Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej. Ekspozycje i film „Zwycięstwo 1920” pozwoliły przybliżyć przebieg i znaczenie Bitwy Warszawskiej.
Organizatorami biegu byli: Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne „Pamięć” z Kobyłki, OSiR „Huragan” w Wołominie i OSiR „Wicher” w Kobyłce.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Starostwo Powiatu Wołomińskiego, Burmistrz Wołomina i Burmistrz Kobyłki.

 

Kwiecień 2019

 

Kwiecień 2019

 


 
,,100-lecie Niepodległej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Mazowszu - bohaterowie Ossowa"
W dniu 25 kwietnia 2019 roku w centrum informacji odbył się finał wojewódzki konkursu historycznego, w którym wzięli udział uczniowie i uczennice szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z Warszawy, Ząbek oraz Ossowa.
Przewodniczącym jury był promotor polskiej historii i reprezentant ziemi wołomińskiej - profesor Jan Żaryn.
Zachęcał on młodzież do ,,rozpoznawania polskiej historii i odnajdywania wzorców i autorytetów przez pryzmat wybitnych postaci".
Uczniowie przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące Bitwy Warszawskiej, z zaangażowaniem wyszukiwali mniej znanych lokalnych bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Oceniana była praca zespołowa, rozdane zostały dyplomy i nagrody. Złożono kwiaty na Cmentarzu Wojskowym.
Dziękujemy Młodzieży i Opiekunom za pielęgnowanie pamięci o Poległych!

 

Kwiecień 2019

 

Kwiecień 2019

  

Za nami "Wieczór ormiański". Sala wypełniona po brzegi. Po wykładzie Jana Woźniaka z Klubu Jagiellońskiego "Ormiański ród Krzeczunowiczów w służbie Rzeczypospolitej", świetne wystąpienia okolicznościowe, Macieja Bohosiewicza przewodniczącego rady Fundacji Ormiańskiej, ambasadora Andrzeja Krzeczunowicza, cichego bohatera negocjacji związanych z wejściem Polski do NATO i wiceburmistrza Wołomina Łukasza Marka. Także wręczenie pamiątek i upominków od wołomińskiego samorządu, stowarzyszenia "Wizna 1939" i wiceburmistrza Dariusza Szymanowskiego panu ambasadorowi. Następnie otwarcie wystawy "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej" i poczęstunek ormiański. W kuluarach liczne rozmowy, snucie planów, pogłębienie relacji, dzielenie się spostrzeżeniami...

  

Marzec 2019

  

Marzec 2019

  

Marzec 2019

 


 
Gościliśmy grupę studentów z wydziału wojskowego Akademii Sztuki Wojennej. Była to podróż historyczno - wojskowa w ramach przedmiotu Historia Sztuki Wojennej.

 

Marzec 2019

 

Wraz z burmistrz Elżbietą Radwan i przedstawicielami wołomińskiego samorządu, do Samorządowej Instytucji Kultury przyjechali odwiedzający Wołomin reprezentanci delegacji, na czele której stali NémethSzilárd - parlamentarny sekretarz stanu, wiceminister Obrony Narodowej Węgier, dr KovácsVilmos pułkownik, dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz dr KörmendyAdrienne, Konsul Generalna Węgier w Krakowie.

 

Luty 2019

 

Luty 2019

 


 

Na zaproszenie Klubu Sportowego Champion Wołomin i Pawła Babickiego gościliśmy zawodników Wejherowskiego Klubu Bokserskiego wraz z trenerem Wojciechem Wasiakowskim. Zawodnicy obejrzeli film ,,Zwycięstwo 1920" oraz odwiedzili miejsca pamięci bitwy 1920 roku na terenie Ossowa. Centrum Informacji Turystyczno - Historycznej przekazało zawodnikom pamiątkowe upominki promujące historię Ossowa.

 
Luty 2019

 


 
Sezon wycieczkowy się rozkręca. Na "mini-warsztatach" historycznych uczniowie prywatnej szkoły z Wołomina.

 
Luty 2019

 


 
Wykład prof. EndreLászlóVargi
Na zaproszenie Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan i Samorządowej Instytucji Kultury do Ossowa przybył prof. EndreLászlóVarga. Prezentował swoją najnowszą książkę „Źródła i dokumenty z dziejów legionistów węgierskich służących w legionach Polskich w latach 1914-1918”.
Na spotkaniu w Ossowie poruszył tematykę legionową i przybliżał sylwetki ochotników węgierskich w Legionach Polskich. „...stanowili największą grupę obcych etnicznie żołnierzy w tej formacji […] Można zaryzykować twierdzenie, że E.L Varga jest najwybitniejszym węgierskim ambasadorem spraw polskich w nauce historycznej, a przy tym historykiem o wyjątkowo rzetelnym warsztacie historycznym, wciąż pogłębianym poprzez kolejne kwerendy i badania źródłowe” – stwierdza prof. dr hab. Janusz Cisek z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Profesor został w sposób wyjątkowo ciepło przyjęty w Ossowie przez słuchaczy m.in. przedstawicieli wołomińskiej Rady Seniorów i wołomińskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Wykładu słuchali także uczniowie 1 LO PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

 
Luty 2019
 

Luty 2019

  

W czwartek 27 grudnia 2018 roku został odsłonięty, po renowacji, krzyż poświęcony księdzu Ignacemu Skorupce, postawiony w miejscu śmierci kapłana w Ossowie.

 
W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł na Sejm Rzeczpospolitej Andrzej Melak, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, starosta wołomiński Adam Lubiak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Wołominie Katarzyna Pazio, Karol Cudny przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury w Radzie Miejskiej w Wołominie (wspierający Samorządową Instytucję Kultury w przygotowaniu projektu i wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) radni, samorządowcy, mieszkańcy. Zgromadzonych i miejsce pamięci pobłogosławił ksiądz Mariusz Włodkowski z parafii św. Trójcy w Kobyłce. Oprawę zorganizowała pani dyrektor Agnieszka Kaczyńska z uczniami I LO im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Na spotkanie przybyli także wykonawcy działań renowacyjnych.

 
Prace dotyczące renowacji krzyża przeprowadzone w 2018 roku (a także poprawienia placu apelowego, renowacji masztów i doświetlenia alei, wyeksponowania tablic informacyjnych) zostały wykonane przez Samorządową Instytucję Kultury, reprezentującą Miasto i Gminę Wołomin, w realizacji zadania „Miejsce walki i śmierci Bohaterów 1920 roku – renowacja Krzyża ks. Ignacego Skorupki w Ossowie”. Działania podjęto w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe wspieranego środkami finansowymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 


Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form