Multimedialne ekrany dotykowe, stanowiska odsłuchowe, wirtualny prezenter, salka kinowo-konferencyjna, przestrzeń wystawiennicza, punkt informacji turystycznej z infokioskiem – tak wygląda Centrum Informacji Turystyczno Historycznej w Ossowie, dostępne dla gości od 15 listopada.

To pierwszy etap modernizacji pawilonu ekspozycyjnego w Ossowie, dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Mazowieckiego. Centrum Informacji Turystyczno Historycznej zakładał nową aranżacje pomieszczeń wewnątrz budynku i wyposażenie w narzędzia multimedialne. Obecnie są to dwa dotykowe ekrany LCD, trzy stanowiska odsłuchowe, wirtualny prezenter oraz infokiosk. Ważnym elementem CITH jest salka konferencyjno-kinowa, która pozwala wyświetlać filmy i prowadzić lekcje muzealne w komfortowych warunkach.

 

40 minut historii

Istotnym punktem programu wizyty w CITH będzie seans filmu „Zwycięstwo 1920” do którego lektorskiego głosu udzielił Maciej Gudowski, a prolog i epilog wygłasza aktor Emilian Kamiński. W filmie znajdzie się wiele wypowiedzi profesorów, mieszkańców Ossowa, a także rodziny ks. Skorupki, którzy opowiadają o „18. Decydującej bitwie w dziejach Świata”. Film w przystępny sposób wprowadza w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i Boju pod Ossowem.

CITH powstał na bazie wybudowanego pod koniec lat 90. pawilonu ekspozycyjnego, który przez wiele lat był miejscem przechowywania wykonanej przez żołnierzy dioramy obrazującej ruchy wojsk w czasie Bitwy Warszawskiej.

- Miejsce dotychczasowej makiety zajęły multimedia, a sama makieta również została zdigitalizowana i jest dostępna w pawilonie pod postacią zdjęcia dużej rozdzielczości. To jednak dopiero  pierwszy etap. W przyszłym roku zamierzamy umieścić na ścianach wielkoformatowe wydruki, tworząc w ten sposób ciekawą przestrzeń ekspozycyjną – tłumaczy Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

 

Muzeum do 2020 roku

CITH znajduje się przy ul. Matarewicza 148, przy Zespole Szkół w Ossowie. Wartość inwestycji to ponad pół miliona złotych, z których większość została pozyskana ze środków zewnętrznych (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych). Budowa CITH to również wstęp do budowy Muzeum – godnego miejsca pamięci poświęconego wojnie polsko-bolszewickiej i Boju pod Ossowem, które być gotowe na setną rocznicę w 2020 roku.

Zaraz po oficjalnym otwarciu CITH, w dniach 15-28 listopada, odbędą się „Dni Otwarte”. Szczegółowy program będzie już niebawem dostępny na www.ossow1920.pl i facebooku.

 

Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” została powołana przez władze Gminy Wołomin w 2013 roku. Instytucja ma za zadanie m.in. popularyzację historii wojny polsko-bolszewickiej i wielkiego polskiego zwycięstwa. Ważnym jej zadaniem jest przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy muzeum poświęconego Bitwie Warszawskiej. Obecnie Instytucja posiada już projekt budowlany i czeka na pozwolenie na budowę.

 

Pawilon ekspozycyjny jest czynny sześć dni w tygodniu w godzinach wtorek - piątek 10.00-16.00, sobota-niedziela (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej/mailowej) 10.00-16.00. Zgłoszenia grup przyjmowane są pod numerem (0-22) 209-50-78.

Jesteśmy też gotowi udostępniać CITH instytucjom i podmiotom, które byłyby zainteresowane prowadzeniem u nas warsztatów spotkań, a także każdej innej działalności związanej z kulturą i popularyzacją historii - zainteresowane osoby prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 

 

 

 


 

Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form