Arkon Atelier

Projekt muzeum uzyskał pozwolenie na budowę pod koniec 2014 roku. Obecnie staramy się o pozyskanie środków na realizację projektu. Priorytetem jest dla nas oddanie budynku jeszcze przed rokiem 2020, w którym obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

 

Bryła budynku dopasowana do wyznaczonego pod inwestycję terenu nawiązuję swym kształtem do uwarunkowań widokowych Parku Kulturowego w Ossowie. Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę. Walce tej towarzyszy obserwacja pola boju – szklany świetlik jasny i smukły jak szybkie spojrzenie w kierunku nieprzyjaciela. W ostatnim pawilonie gubi się zasada wyraźnego podziału pawilonu i świetlika, dla pełniejszego pokazania dumy ze zwycięstwa i wolności. W sferze materialnej budynek pozwoli przenieść się odwiedzającym w sam środek działań zbrojnych 1920 roku w Ossowie. Jednak zdecydowany akcent podczas projektowania został położony na prezentacje szerszej idei zwycięskiej walki Polaków z komunizmem, którego początek miał tu miejsce.

Muzeum, oprócz prezentacji artefaktów związanych z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką stawia sobie za cel również moderowanie dyskusji o współczesnym patriotyzmie, podtrzymanie pamięci o roli zwycięstwa 1920 roku dla Europy, oraz budowanie w tym kontekście dumy z Polski. Temu będą służyć w przyszłości zaprojektowane w części budynku ekspozycje multimedialne. Szlak komunikacyjny został tak zaprojektowany, by podczas zwiedzania kolejnych ekspozycji zbudować poczucie dramaturgii prezentowanych idei i historii. Budynek składa się z trzech modułów przedzielanych świetlikami. Goście muzeum przechodzą z zaciemnionych sal ekspozycyjnych do oświetlonych światłem słonecznym klinów. Zwiedzającemu towarzyszyć będzie wrażenie olśnienia. Z zaciemnionych pomieszczeń wystawowych będzie on wchodził do wąskich otwarć, ekspozycji ze światłem naturalnym, by dojść do całkowicie przeziernego otwarcia w trzecim pawilonie. Będzie ono skierowane lekko na zachód symbolizując zwycięstwo Solidarności z komunizmem. Zwycięstwo 1920 r. zostanie podkreślone symbolicznym wyjściem z budynku w kierunku wschodnim.

Misją Muzeum będzie ochrona i udostępnianie dziedzictwa i historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej, gdzie Ossów, jako miejsce rozpoczęcia zwycięskiej walki Polaków z komunizmem zajmie miejsce inicjujące całą opowieść. Misja realizowana będzie poprzez udostępnianie ekspozycji stałych i czasowych dla zwiedzających, pozyskiwanie, opracowywanie i konserwację muzealiów, organizację wystaw, konferencji i pokazów, prowadzenie badań naukowych i wydawanie publikacji.

 

Muzeum w liczbach:

5.996,0 m2 powierzchnia działki

1.573,6 m2 powierzchnia zabudowy

3.251,1 m2 powierzchnie utwardzone

1.046,0 m2 powierzchnia zieleni

20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych 2 miejsca postojowe dla niepełnosprawnych 3 miejsca postojowe dla autokarów

30 metrowy mural

22 km od centrum Warszawy 

 
 

Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form