100-lecie Bitwy Warszawskiej to okazja do bliższego poznania lokalnej historii. Dzięki nowemu projektowi Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie przybliżymy kulisy współpracy Polski i Węgier podczas wojny polsko-bolszewickiej. W ramach realizacji projektu zostaną przygotowane wystawa, publikacja oraz krótki film.

W sierpniu 1920 r., w krytycznym momencie walk, Węgrzy dostarczyli Polakom 22 mln sztuk amunicji. Władze w Budapeszcie zdawały sobie sprawę, że Węgry będą następnym państwem zaatakowanym przez bolszewików, jeżeli Polska przegra wojnę. 3 czerwca 1920 r. zawarto umowę między Głównym Urzędem Zaopatrzenia Polskiej Armii, a firmą Manfreda Weissa w Csepel na dostawę 38 mln nabojów karabinowych. 8 lipca gen. dyw. IstvánSréter – węgierski minister obrony narodowej nakazał pilnie przekazać Wojsku Polskiemu cały zapas amunicji, jakim dysponowała armia węgierska. Ogółem, w latach 1919-1921 Węgry dostarczyły 75 mln nabojów na użytek Wojska Polskiego.

Zadanie jest współfinansowane ze środków przekazanych przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w kwocie 34 250 zł.

Kolejne zdjęcie, które wypełni naszą wystawę na 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Cmentarz Poległych w Ossowie.

Niespodzianka w okresie przygotowań w Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej w Ossowie przed 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej. Szamotanie i drapanie wydobywające się spomiędzy ścian skłoniło do zorganizowania akcji ratunkowej. Ptaszyna już cieszy się wolnością.

Rośnie zbiór zdjęć na wystawę jubileuszową. Fotografia przedstawia grób ks. Ignacego Skorupki z października 1925 roku.

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2020 roku, w wyjątkowym czasie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

9 maja

W sobotę, 9 maja, wspaniały dzień w Ossowie. Prezes Dariusz Szymanowski i przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” #Wizna1939 rejestrowali ujęcia dotyczące wydarzeń z 1920 roku, m.in. w miejscu, gdzie po sierpniowych walkach postawiono pierwszy krzyż upamiętniający śmierć ks. Ignacego Skorupki. Dzięki Piotrowi Karszni powstało także artystyczne, plenerowe ujęcie tego historycznego miejsca. Przedstawiciele stowarzyszenia gościli także w naszym Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej.

Do Ossowa przybywa wielu odwiedzających. W przestrzeni Parku Kulturowego można oglądać scenę ukazującą realia Bitwy Warszawskiej. Fotografia z zasobów Centralnego Archiwum Wojskowego przedstawia tyralierę oddziałów 15 Dywizji Piechoty podczas natarcia na odcinku Wiązowna − Emów (16.08.1920 r.). Ujęcie bardzo bliskie temu, co m.in. działo się dwa dni wcześniej na polach Ossowa.

Tam niedaleko jest Ossów
– Tam niedaleko jest Ossów – stwierdził papież Jan Paweł II po otrzymaniu informacji, że harcerze, z którymi spotkał się w 1982 roku, przyjechali z Zielonki. Dziś przeżywamy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wciąż żywe w pamięci pozostają wydarzenia z 13 czerwca 1999 r. W czasie lotu, w okolicach Warszawy, papież błogosławił miejsce śmierci księdza kapelana Ignacego Skorupki w Ossowie. – Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem – mówił tego dnia przy Mogile Poległych w 1920 roku w Radzyminie.
Dziś nie mogło zabraknąć kwiatów przy pomniku poświęconym świętemu Janowi Pawłowi II postawionym na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

Rozmiar czcionki
Kontrast