„Bóg – Honor – Ojczyzna
Wdzięczni Bogu i ludziom poległym w obronie naszej Ojczyzny.” – wpisała w naszej księdze pamiątkowej grupa dzieci komunijnych z rodzicami z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ze Starej Miłosnej (Warszawa). Uczestnicy po zgłębieniu wiedzy o Bitwie Warszawskiej udali się na Cmentarz Poległych, gdzie oddali cześć Bohaterom 1920 roku.

 

Czerwiec 2021 


  
We wtorek, 1 czerwca siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła 4 klasa z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 imienia Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją historyczną i obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”.

 

Czerwiec 2021   


 
We wtorek, 8 czerwca i środę, 9 czerwca siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury odwiedzili członkowie Klub Senior+Zielonka. Wycieczkę zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonce. Seniorzy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie. Na zakończenie posilili się przysłowiową kiełbaską z ogniska.

 

Czerwiec 2021

  

Czerwiec 2021   


 
W czwartek, 10 czerwca siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili uczniowie klas I z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 imienia Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce. Dzieci obejrzały ekspozycję historyczną i wysłuchały krótkiej prelekcji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Obrazy patriotyzmu – Bitwa Warszawska 1920 roku”.

 

Czerwiec 2021

 

 

Kwiecień 2021

 

 

 

Dzwoni numer 22 828 88 88?  Odbierz, to rachmistrz spisowy!
 
Rachmistrzowie spisowi kontaktują się na razie tylko przez telefon. Niestety wiele osób ignoruje połączenia od nich lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz za pośrednictwem infolinii spisowej 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać, żeby z pomocą rachmistrza szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021).  
 

 
 
Czy to oszust?
 
Odbierając telefon z nieznanego nam dotąd numeru trzeba zawsze zachowywać ostrożność. W czasie NSP 2021 mogą zdarzać się przypadki podszywania się oszustów pod rachmistrza. Należy koniecznie pamiętać, że rachmistrz nie żąda od Państwa pieniędzy, nie pyta o majątek lub dochody. W prosty sposób można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za rachmistrza, rzeczywiście nim jest. Trzeba tylko zanotować imię, nazwisko oraz numer identyfikatora rachmistrza i skorzystać z wybranej opcji weryfikacji.
 
Najprościej i najszybciej zapytać rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr naszego numeru PESEL - jeśli odpowie prawidłowo, możemy spokojnie kontynuować rozmowę i przejść do spisu.
 
Można również skorzystać z aplikacji „Sprawdź rachmistrza”, dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i poprosić konsultanta o sprawdzenie danych rachmistrza.
 

 
 
Spam? Sprawdź, czy to nie rachmistrz
 
Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia nasz aparat telefoniczny może uznać te numery za zagrożenie lub spam. To dlatego, że występuje ciąg tych samych cyfr – są one jednak tak dobrane, żeby łatwo było je zapamiętać.

 

Jeśli na Twoim telefonie wyświetli się jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw, nawet jeśli widzisz komunikat „Podejrzenie spamu”.
 
Jeśli nie odebrałeś telefonu od rachmistrza spodziewaj się od niego SMS-a i ponownych prób połączenia.
 

 
 
Dlaczego warto odebrać?
 
Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.
 
Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera lub telefonu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza.
 
Pamiętaj, że rachmistrz dzwoni w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego i robi to w ramach obowiązków służbowych. Nie miej więc do niego o to pretensji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub nie chcesz się spisać w danej chwili, zakomunikuj to i umów się na inny termin.
 

Do naszej instytucji wpłynęły podarunki z Gminy Kleczew, a wśród nich – uchwała Rady Miejskiej z 14 sierpnia 2020 roku, w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy „Bitwy Warszawskiej”. Dziękujemy za pamięć o Bohaterach 1920 roku!

 

Maj 2021

 


 
24 czerwca 2001 roku do Pawilonu Historycznego w Ossowie został przekazany obrus, na którym Msze Święte odprawiał ks. Ignacy Skorupka w szkole w Klińcach (dzisiejsza Rosja) w 1917 roku. Dzięki staraniom śp. Jacka Krzemińskiego i jego małżonki Bożenny, obrus trafił do Towarzystwa Przyjaciół Ossowa jako podarunek od Ireny Ligęzy, wówczas mającej 87 lat. Była to pierwsza pamiątka, która trafiła do Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej, będącego dziś siedzibą Samorządowej Instytucji Kultury.

 

Maj 2021  


  
We wtorek, 5 maja do Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie przyjechał attaché wojskowy płk DragoșFlorea z Ambasady Rumunii, po wizycie u burmistrz Elżbiety Radwan. Podczas spotkania zostały omówione przygotowania do tegorocznych uroczystości 14 sierpnia. Nasz gość odwiedził Cmentarz Poległych w Ossowie.

 

Maj 2021

 

Maj 2021 


 
W piątek, 7 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła Krystyna Tabaczyńska, synowa podpułkownika Tadeusza Tabaczyńskiego, który walczył z bolszewikami w okolicach Leśniakowizny w 1920 roku. W tym czasie należał do 33 pułku piechoty w stopniu podporucznika. We wrześniu 1920 roku został awansowany na porucznika i objął dowództwo 2 kompani w tym pułku. Pani Krystyna przekazała pamiątki – wizytówkę i orła należące do ppłk. Tabaczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” na czele z Dariuszem Szymanowskim. #StowarzyszenieWizna1939

 

Maj 2021 


 
W czwartek, 13 maja Ossów odwiedziła delegacja z Rumunii, której przewodniczyła Simona Cojocaru, sekretarz stanu z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wśród gości byli również m.in. MihaiIancu dyrektor z MON, Manuel Stanescu, zastępca dyrektora z Instytutu Badań Politycznych Historii Wojskowości, płk DragoșFlorea, attache Ambasady Rumunii w Warszawie oraz jego zastępca mjr Liviu Piticari.
Burmistrz Elżbieta Radwan, wiceburmistrz Łukasz Marek i dyrektor SIK Rafał Pazio powitali gości przy Cmentarzu Poległych w Ossowie. Po wystąpieniach, delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Godną oprawę zapewnili oficerowie i żołnierze natowskiej grupy stacjonującej w Orzyszu, żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i asysta honorowa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do siedziby Samorządowej Instytucji Kultury, gdzie dr Michał Ceglarek, historyk i archiwista oraz Manuel Stanescu wygłosili krótkie prelekcje historyczne. Rumunii i Polacy wymienili się upominkami i zapewnili się o dalszej współpracy na rzecz upamiętnienia dyplomatycznych stosunków obu narodów, bowiem w tym roku obchodzimy ich 100. rocznicę.

 

Maj 2021

 

Maj 2021

 


 

W piątek, 21 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły 2 klasy z Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 imienia Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce. Dzieci w przystępny sposób zapoznały się z historią Bitwy Warszawskiej. Dużą popularnością cieszyła się wystawa „Obrazy patriotyzmu – Bitwa Warszawska 1920 roku”.

 

Maj 2021

 

Maj 2021 


 

W piątki, 21 i 28 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły I i II klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica z Wołomina, które uczestniczyły w 13. Rajdzie Pieszym Szlakiem Bitwy Warszawskiej. Młodzież zgłębiła wiedzą o polskim zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 roku.

 

Maj 2021

 

Maj 2021

 


 

Serdecznie dziękujemy Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina i zastępcom Dariusz Szymanowski i Łukasz Marek za pamięć o naszych działaniach – zespół Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie.

 

Maj 2021      


 

W piątek, 28 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły 3 klasy z Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 imienia Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce. Dzieci zapoznały się z historią Bitwy Warszawskiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Obrazy patriotyzmu – Bitwa Warszawska 1920 roku”.

 

Maj 2021

 

Maj 2021

 

Kwiecień 2021

 

 
Dzwoni rachmistrz? Sprawdź jego tożsamość i się spisz!
 
Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.

 
W kwietniu, pierwszym miesiącu NSP 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99. Od 13 maja akcję spisową wzmocnią rachmistrzowie telefoniczni – będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.

 
Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.

 
Od czego rozpocznie się rozmowa?

 
Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

 
Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.

 
Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?

 
W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:
- na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,
- poprzez infolinię spisową 22 279 99 99.

 
Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.

 
Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

 
Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).

 

 

Kwiecień 2021

  

Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę w maju
 
Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon. Spisywaniem mieszkańców Polski będą się też zajmować rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rozpoczną pracę w połowie maja i będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.

 
Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.

 
Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpocznie się w połowie maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.

 
Jak zweryfikować rachmistrza?

 
Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.

 
Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.

 
Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

 

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

 

Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu

 
Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

 
Nie daj się oszukać! Pamiętaj!

 
Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.

 
Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.

 
Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie zgłoś ten fakt na policję lub powiadom o tej sytuacji urząd gminy/miasta.
 

 


Kontakt

nr tel/fax

(0-22) 209-50-78

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Przejdź do kontaktu

Login Form