Rekonstrukcja historyczna z wykorzystaniem pirotechniki i koni, uroczysta msza święta i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych, a także Piknik Patriotyczny. Polska Swemu Obrońcy – tak wyglądały obchody 95. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie.

Uroczyste obchody Zgodnie z tradycją przy Krzyżu Ks. Ignacego Skorupki w dniu 14 sierpnia o godz. 21.00 odczytany zostanie Apel Poległych. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w sobotę 15 sierpnia o godz. 10.00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. W kaplicy w Ossowie Arcybiskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Henryk Hoser o godz. 11.15 odprawił uroczystą Mszę Świętą, po której nastąpiło złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych. Jak co roku największą atrakcja obchodó była zaplanowana na godz. 14:00 rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 100 rekonstruktorów, koni i efektów pirotechnicznych.

Polska Swemu Obrońcy

W sobotę 15 sierpnia w godzinach 11:00-17:00 zorganizowaliśmy na terenie Zespołu Szkół w Ossowie Piknik Patriotyczny. Polska Swemu Obrońcy. Można było odwiedzić prawdziwy obóz wojskowy z 1920 roku, wziąć udział w konkursach sprawnościowych na torze małego komandosa, czy postrzelać na specjalnie przygotowanej strzelnicy. Piknikowi towarzyszyła również wystawa sprzętu wojskowego (w tym czoło T-55).

Ossów 1920 – bój o Warszawę

Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrała się na wielkiej przestrzeni od Włocławka aż po Wieprz. O zwycięstwie decydowały jednak starcia o pozycje strategiczne. Pod Ossowem ważyły się losy całego frontu broniącego Warszawy. Gdyby Ossów padł bolszewicy znaleźliby się na tyłach polskich oddziałów broniących Wołomina i walczących o Radzymin. W polskim froncie powstałaby wyrwa, której szczupłe siły polskie nie byłyby w stanie zatkać. Spod Ossowa bolszewicy mogli także uderzyć wprost na Pragę. Nawet niewielkie oddziały bolszewickie na ulicach Targówka i Szmulowizny wywołałyby panikę, która wzbierającą falą wkrótce ogarnęłaby całą Warszawę. Jednym słowem 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem ważyły się losy polskiej stolicy.

Ossów 1920 – bitwa symboliczna

14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem walczyli nie tylko doświadczeni żołnierze. Opór bolszewii stawili tu także ochotnicy z 236 ochotniczego pułku piechoty. Wśród nich przeważali uczniowie szkół średnich, studenci, chłopcy mający nierzadko po 16 lat. Byli także młodsi i starsi warszawscy robotnicy i rzemieślnicy. Pomiędzy nimi był także kapelan – ochotnik, ksiądz Ignacy Skorupka. Jego obecność wśród ochotników, którzy po raz pierwszy szli do walki okazała się bezcenna. Dzięki księdzu Skorupce ich morale dalece przewyższało rewolucyjny zapał krasnoarmiejców. Jego śmierć w pierwszym szeregu obrońców, szybko stała się symbolem. Pod Ossowem Polacy walczyli przecież nie tylko o Warszawę, nie tylko o suwerenność Polski, ale w obronie całej cywilizacji chrześcijańskiej.

fot. Karol Rzeczycki (na zlecenie Starostwa Powiatu Wołomińskiego)

Rozmiar czcionki
Kontrast