W poniedziałek, 25 października naszą instytucję odwiedziła klasa Ig z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Grupa zapoznała się z ekspozycją historyczną, obejrzała film „Zwycięstwo 1920” i uczestniczyła w lekcji żywej historii z rekonstruktorem. Następnie młodzież udała się na spacer z nauczycielem historii do miejsc pamięci w Ossowie. Podczas wycieczki uczniowie rozwiązali zadania z gry terenowej. Najlepsi otrzymali nagrody. Na zakończenie młodzież posiliła się tradycyjną kiełbaską z ogniska

24 października

W niedzielę, 24 października naszą instytucję odwiedzili członkowie wspólnoty Wojownicy Maryi z regionu Warszawy wraz z rodzinami. Grupa zapoznała się z ekspozycją historyczną i obejrzała film „Zwycięstwo 1920”. Dzieci w wieku 7-12 lat udały się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie. W jego czasie sprawdziły swoją wiedzę o Bitwie Warszawskiej uczestnicząc w grze terenowej. Najlepsi otrzymali nagrody. Dorośli wysłuchali świadectwa wiary. Odbyło się również ognisko i mecz piłkarski. Na zakończenie pobytu wspólnota uczestniczyła we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

23 października

W sobotę, 23 października naszą instytucję odwiedzili pięściarze reprezentujący Klub Bokserski Nowy Dwór Mazowiecki, Champion Wołomin i Klub Sportowy Victoria Regimin. Grupa zapoznała się z ekspozycją historyczną i obejrzała film „Zwycięstwo 1920”.

22 października

W piątek, 22 października odwiedzili nas uczniowie Specjalnej Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 2 z Warszawy. W ramach pobytu zapoznali się z ekspozycją historyczną, obejrzeli film „Zwycięstwo 1920” i uczestniczyli w lekcji żywej historii z rekonstruktorem. Spotkanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji.

19 października

We wtorek, 19 października naszą instytucję odwiedziła klasa 3 hg reprezentująca II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Pabianicach. Grupa udała się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie, obejrzała film „Zwycięstwo 1920” i zapoznała z ekspozycją historyczną. Na zakończenie nagrody otrzymali uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą o Bitwie Warszawskiej.

18 października

W poniedziałek, 18 października w siedzibie Samorządowej Instytucji Kultury odbył się wernisaż wystawy „Rok 1920 na pocztówkach”, na który zaprosili Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina i zespół naszej instytucji. Pocztówki pochodzą z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. W swoich zbiorach posiada również widokówki wydane w pierwszą rocznicę Bitwy Warszawskiej w 1921 roku. Innym cennym artefaktem są „Śpiewki i Gawędy” z 1920 roku. Wśród nich znalazły się m.in. „Przygoda ułanów” i „Siarczysty Wojtek”. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Zapraszamy.

93 lata temu, 18 października 1928 r. zmarł generał Tadeusz Rozwadowski, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W latach 1921-1926 generalny inspektor kawalerii. W czasie zamachu majowego w 1926 r. pełnił rolę dowódcy wojsk rządowych. Przed Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie jest tablica upamiętniająca generała i jego wkład w zwycięstwo nad bolszewikami.

15 października

W piątek, 15 października siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury odwiedzili Urszula Wołosiewicz, wójt gminy Zaręby Kościelne i zespół ludowy „Zapominajka”. Goście udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie, obejrzeli film „Zwycięstwo 1920” i zapoznali z ekspozycją historyczną.

12 października

We wtorek, 12 października naszą instytucję odwiedzili uczniowie 8 klasy Szkoły Podstawowej w Józefowie. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie. Na Cmentarzu Poległych oddali cześć Bohaterom 1920 roku i zapalili znicze. W czasie spaceru uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Bitwie Warszawskiej. Najlepsi z nich otrzymali nagrody. Odkrywcy historii zregenerowali siły posilając się tradycyjną kiełbaską z ogniska.

We wtorek, 12 października naszą instytucję odwiedzili pielgrzymi ze Świdnika, Lublina i Piask pod przewodnictwem ks. Piotra Stańczaka. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920″, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci.

Rozmiar czcionki
Kontrast