Kwiecień zaskoczył nas zimową aurą. Nie zniechęciło to jednak uczniów i nauczycieli ze szkół z Turcji, Portugalii, Grecji i Łotwy, którzy przyjechali do Polski w ramach projektu Erasmus+ „Odżywiaj się zdrowo, ruszaj się więcej, działaj efektywniej”, w którym uczestniczy też Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie. Jednym z przystanków w ich podróży była nasza instytucja. Oprócz projekcji filmu dokumentalnego, uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci w Ossowie. Nieocenionym przewodnikiem po historii było Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa. Ta lekcja na długo pozostanie w pamięci naszych zagranicznych gości.

 

Integracja międzynarodowa ciągle trwa. We wtorek, 5 kwietnia odwiedziła nas grupa z Litwy w ramach programu Erasmus+ realizowanego przez I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Projekcja filmu i spacer do miejsc pamięci pozwoliły szczegółowo zapoznać się gościom z historią Bitwy Warszawskiej i ofiarą jaką ponieśli Polacy na polach Ossowa i przedmieściu warszawskim w obronie Ojczyzny. Te doświadczenia skłoniły gości do refleksji i dyskusji historycznej.

We wtorek, 26 kwietnia na spotkanie z historią w Ossowie przyjechali uczniowie 5 i 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Ząbkach. Uczestnicy zgłębili wiedzę dzięki multimediom, ekspozycji stałej, wystawie interaktywnej (cieszącej się dużą popularnością) i prelekcji historycznej.

W Ossowie już czuć patriotyczną atmosferę. Warsztaty historyczne – Barwy Narodowe, które odbyły się 28 kwietnia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Rekonstruktor Jacek Gradus przybliżył historię barw biało-czerwonych. Następnie najmłodsi pod okiem opiekunów zabrali się do wykonania kokard narodowych i innych ozdób patriotycznych.

To była ważna lekcja historii i szacunku do symboli narodowych zgodnie z myślą „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

W sobotę, 30 kwietnia naszą instytucję odwiedzili pielgrzymi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wielkopolskim. Grupie przewodził ks. Mariusz Szafryk. Historię Bitwy Warszawskiej przybliżyła projekcja filmu dokumentalnego, a następnie spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie.

Rozmiar czcionki
Kontrast