30 września
W środę, 30 września gościliśmy ostatnie grupy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zielonce. Uczniowie klas 5A i 8C zapoznali się z historią wojny polsko-bolszewickiej. Rekonstruktor Jacek Gradus przybliżył im umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy – polskich i bolszewickich w tamtym okresie. Uczniowie podczas spaceru z przewodnikiem do miejsc pamięci uczestniczyli w grze terenowej. Dla tych, którzy wykazali się największą wiedzą o Bitwie Warszawskiej czekały nagrody.
28 września
Od poniedziałku, 28 września trwają odwiedziny uczniów klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce. Grupy poznają historię Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wykazują zdobytą wiedzę w trakcie gry terenowej.
27 września
Deszczowa aura nie zraziła turystów, którzy odwiedzili siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie w niedzielę, 27 września. Historii o 18. najważniejszej bitwie świata wysłuchali wioślarze z Niemiec, którzy uczestniczyli w I. Wioślarskiej Bitwie Warszawskiej. Następnie odwiedzili nas pielgrzymi z parafii św. Honorata Koźmińskiego w Chrośli (powiat miński). Wizytę rozpoczęli od w Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, później wysłuchali wystąpienia o Bitwie Warszawskiej i obejrzeli film dokumentalny.
„Wdzięczni za ofiarę życia naszych rodaków, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej pod Ossowem i przewodnikom Muzeum w Ossowie za przekazywanie wiedzy i pamięci historycznej”.
Parafianie z Chrośli.
24 września
„… Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą…” PRO PATRIA SEMPER – wpisał do naszej księgi płk Sławomir Kula, dowódca 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Grupa wojskowych odwiedziła siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie w czwartek, 24 września, gdzie zapoznała się z historią Bitwy Warszawskiej 1920 roku i odwiedziła miejsca pamięci. Obie strony wymieniły się upominkami.
24 września
W czwartek, 24 września gościliśmy w Ossowie młodzież z IV Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Podróż w czasie do 1920 roku była możliwa dzięki seansowi filmu „Zwycięstwo 1920”, lekcji historii z rekonstruktorem i spacerowi z przewodnikiem do miejsc pamięci. Uczniowie oddali cześć poległym zapalając znicze i odmawiając modlitwę w ich intencji.
15 września
Turyści korzystają z ładnej pogody i licznie odwiedzają siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie. W sobotę, 12 września gościliśmy seniorów z kobyłkowskiego MOK-u. We wtorek, 15 września na spacer śladem bohaterów 1920 roku udali się seniorzy z Grójca i uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 w Rabce-Zdroju. W piątek, 18 września grę terenową z rekonstruktorem odbyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonce. W sobotę, 19 września historii o Bitwie Warszawskiej wysłuchała grupa z Warty. To tylko niektórzy z gości. Dziękujemy za odwiedziny w tym wyjątkowym roku!
Na kolejnym etapie podróży historyczno – wojskowej przedstawiciele dowództwa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej z generałami Rafałem Ostrowskim, Sławomirem Dudczakiem i Jackiem Ostrowskim przyjechali dziś do Ossowa.
Podczas pobytu poznali historię walk z 1920 roku oraz miejsca pamięci. Z Ossowa pojechali do Radzymina, gdzie podejmowali kolejne działania zgłębiając militarno – strategiczne aspekty toczonych 100 lat temu walk.
W czerwcu, w siedzibie Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie zarejestrowaliśmy wykłady dotyczące wojny polsko-bolszewickiej zrealizowane w ramach programu „Kultura w sieci”. Projekt jest opatrzony tytułem „Bitwa Warszawska w sieci”. Prof. dr hab. Maria Olszewska opowiadała o literaturze nawiązującej do tego okresu, Piotr Karsznia wykonał szkice przedstawiające żołnierzy i scenki z 1920 roku, a Maciej Figlon przybliżył umundurowanie i wyposażenie z tego okresu. Materiał niebawem zostanie opublikowany w Internecie i będzie ogólnodostępny dla wszystkich, którzy z różnych – szczególnie tegorocznych – powodów nie mogą osobiście nas odwiedzić. Zachęcamy do obserwowania naszych stron.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Na kolejnym etapie podróży historyczno – wojskowej przedstawiciele dowództwa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej z generałami Rafałem Ostrowskim, Sławomirem Dudczakiem i Jackiem Ostrowskim przyjechali dziś do Ossowa. Podczas pobytu poznali historię walk z 1920 roku oraz miejsca pamięci. Z Ossowa pojechali do Radzymina, gdzie podejmowali kolejne działania zgłębiając militarno – strategiczne aspekty toczonych 100 lat temu walk.
„Maryjo zwyciężyłaś – zwyciężaj”, wpisał do naszej księgi pamiątkowej ksiądz Janusz Kopczyński, duchowy opiekun Mińskiej Pielgrzymki Rowerowej. Grupa odwiedziła w sobotę, 5 września siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie, a przyjechała z parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. W ramach pobytu pielgrzymi obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na rowerach z przewodnikiem do miejsc pamięci. Dziękujemy za odwiedziny!
2 września
W środę, 2 września siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła wycieczka z Rajczy (powiat żywiecki) w ramach projektu Most Aktywnego Seniora. Uczestnicy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, wysłuchali krótkiej prelekcji o Bitwie Warszawskiej, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się do miejsc pamięci. Wycieczkę zorganizowała Fundacja „Most Pamięci”.