29 sierpnia

W sobotę, 29 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury odwiedzili turyści indywidualni, a następnie siatkarze uczestniczący w młodzieżowym turnieju z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ośrodku Sportu i Rekreacji Huragan Wołomin. Turyści obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Natomiast siatkarze po seansie udali się na Cmentarz Poległych, gdzie oddali cześć bohaterom 1920 roku.

28 sierpnia

W piątek, 28 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili uczestnicy XIV Międzynarodowego Wieloboju Strzeleckiego o Puchar Ministra Obrony Narodowej i Prezesa SBS Salwa, który odbył się w Rembertowie. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920″, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Wśród uczestników byli również m.in. Francuzi, Włosi i Węgrzy. Każdy otrzymał pamiątki związane z Bitwą Warszawską 1920 roku. Dziękujemy za wizytę!

26 sierpnia

W środę, 26 sierpnia siedzibę instytucji odwiedzili harcerze. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Pionkach. Obóz historyczny IPN-ZHR. Po obejrzeniu filmu ,,Zwycięstwo 1920″ grupa udała się do miejsc pamięci.

15 sierpnia

Jubileuszowy Piknik Historyczny, który odbył się 15 sierpnia przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie cieszył się dużym zainteresowaniem. Uroczystego otwarcia dokonał Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Podczas pikniku nie mogło zabraknąć inscenizacji Boju pod Ossowem. Tego zadania podjęły się grupy rekonstrukcyjne na czele z Maciejem Figlonem. Rekonstrukcję zrealizował Projekt I Korpus Polski w Rosji 1917-1920. Udział wzięły zaproszone grupy: GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, GRH KuKSturmtruppen i GRH V Batalion Strzelców Olkuskich. Swoje stoiska przygotowali: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza, Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, Fundacja Eksponat z Kobyłki, Muzeum Batalii Mazowieckich i Piotr Karsznia, rysownik, członek Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Ponadto można było sprawdzić swoją celność na strzelnicy, zapoznać się z międzywojenną kinematografią dotyczącą Bitwy Warszawskiej 1920 roku podczas prelekcji dr Michała Ceglarka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, obejrzeć wystawę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, ekspozycję historyczną i film „Zwycięstwo 1920” w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej. Przedsięwzięcie zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

22 sierpnia

W sobotę, 22 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili żołnierze z 24. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Chełma. Była to pierwsza takiego typu wizyta żołnierzy w naszej instytucji. Żołnierze uczestniczyli w wyjeździe historyczno-wojskowym szlakiem Bitwy Warszawskiej i patrona 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

16 sierpnia

W niedzielę, 16 sierpnia w Ossowie miał miejsce Zlot Turystów Mazowsza. Siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury odwiedzili członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z okazji 70-lecia istnienia stowarzyszenia. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920″ i zapoznali się z ekspozycją historyczną. Następnie miało miejsce posadzenie Dębu Pamięci przy Szkole Podstawowej w Ossowie z inicjatywy SKKT PTTK Dreptaki. Dziękujemy za współpracę!

4 sierpnia

4 sierpnia obfitował w wydarzenia w Ossowie. O 17.00 rozpoczęły się uroczystości przy Samorządowej Instytucji Kultury. Jako pierwszy z gości głos zabrał dr Michał Ceglarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpienie dotyczyło posługi kapłana na polu walki w nawiązaniu do postaci ks. Ignacego Skorupki. Następnie odbyła się premiera książki „Wojna polsko-bolszewicka w literaturze polskiej”. Wypowiadali się jej twórcy: prof. dr hab. Maria Olszewska – autorka publikacji, dr hab. Anna Cegieła, prof. UW – konsultantka naukowa i Piotr Karsznia – autor ilustracji, Stowarzyszenie „Wizna 1939”. W muzyczną podróż do 1920 roku zabrali nas Eliza Banasik i Jakub Mędrzycki, którzy wykonali trzy utwory, w tym „Balladę Ossowską”. Na zakończenie tej części przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego dokonali otwarcia wystawy z okazji 70-lecia istnienia ich stowarzyszenia. Kolejnym punktem obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej były przemówienia i złożenie wieńców przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku. Ostatnim akcentem tego dnia był uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

14 sierpnia

W piątek, 14 sierpnia o 6.00 rano odbyła się Polowa Msza Święta w miejscu, gdzie o poranku zginął ks Ignacy Skorupka od kuli bolszewika. Uczciliśmy pamięć kapelana, ochotników i żołnierzy, którzy 100 lat temu oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Po liturgii przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” odegrali inscenizację momentu śmierci kapelana. We Mszy uczestniczyli Anna Rogaska, stryjeczna wnuczka ks. Skorupki i jej synowie. Symbolicznie wypuszczono gołębie.

12 sierpnia

W środę, 12 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili uczniowie klas 1-6 Szkoły Podstawowej Sióstr Rodziny Maryi w Markach. Dzieci obejrzały film „Zwycięstwo 1920”, zapoznały się z ekspozycją historyczną, udały się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci i uczestniczyły w grze terenowej, która dostarczyła im dużo emocji. Kolejnym punktem programu była lekcja żywej historii z rekonstruktorem. Po takiej porcji wiedzy przyszedł czas na coś na ząb. Uczestnicy półkolonii posili się pomidorówką i kiełbaskami z ogniska. Na zakończenie pobytu uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów w grze terenowej otrzymali nagrody. Nikt nie wyszedł jednak z pustymi rękoma. Każdy dostał pamiątkową ossowską krówkę. Następnie do Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej przybyli członkowie Klubu Seniora z Sypniewa. Uczestnicy, po obejrzeniu filmu „Zwycięstwo 1920” i zwiedzeniu wystawy, udali się na spacer z przewodnikiem szlakiem Bitwy Warszawskiej. Ofiara, jaką złożyli młodzi żołnierze i ochotnicy sto lat temu w Ossowie, wzruszyła seniorów. Dziękujemy grupom za odwiedziny i wiele ciepłych słów.

11 sierpnia

We wtorek, 11 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła pielgrzymka motocyklowa, która jedzie z Pustkowa (koło Szczecina) do Zakopanego. Motocykliści obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną, posili się i pojechali na Mszę Świętą do Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

9 sierpnia

W niedzielę, 9 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili Wojciech i Piotr Halladinowie, stryjeczni wnukowie szeregowego Konrada Halladina, uczestnika Boju pod Ossowem, pochowanego na Cmentarzu Poległych. Z kolei ich dziadek, Jan walczył w Bitwie pod Lwowem. W wojnie polsko-bolszewickiej brał udział również najstarszy z braci, Franciszek. Bracia pochodzili z Łodzi, ale ich ojciec sprowadził się tutaj z Pawłowic. Obecnie Wojciech mieszka pod Opolem, a Piotr w Strzegomiu. Panowie znają historię swojej rodziny dzięki przekazowi ustnemu. Zofia Halladin, siostra Konrada opowiadała, że zginął od kulomiotu. Tak określano kiedyś karabin maszynowy.

5 sierpnia

W środę, 5 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej z Zegrza. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Na Cmentarzu Poległych i pod Krzyżem ks. Ignacego Skorupki zapalili znicze i oddali cześć poległym bohaterom Bitwy Warszawskiej.

3 sierpnia

Laureaci i wyróżnieni konkursu „Być Polakiem” organizowanym przez fundację „Świat na tak” byli gośćmi Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie w poniedziałek, 3 sierpnia. 26 uczestników w wieku 10-18 lat przyjechało do nas z różnych stron świata m.in. Hiszpania, Austria, Niemcy, Belgia, Anglia i Irlandia. Uczestnicy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną, udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci i wzięli udział w żywej lekcji historii z rekonstruktorami. Ponadto sprawdzili swoją wiedzę o Bitwie Warszawskiej 1920 roku podczas gry terenowej – dla najlepszych czekały nagrody. Na zakończenie pobytu posili się kiełbaskami z ogniska i przekąskami z grilla. Dziękujemy za wizytę i dużą porcję pozytywnej energii!

3 i 4 sierpnia

3 i 4 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziło kilka grup żołnierzy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Warszawy Wesołej. Uczestnicy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci.

3 sierpnia

W poniedziałek, 3 sierpnia siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła grupa rowerzystów z parafii Krzyża Świętego w Łomży. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na rowerach do miejsc pamięci.

Dziś na placu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie odbyła się konferencja prasowa ministra Mariusza Błaszczaka, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Poinformował, że obiekt powstanie przez najbliższe dwa lata i będzie wznoszony przede wszystkim przez inżynieryjne jednostki wojska. Podpułkownik inżynier Bogusław Piątek ze Stołecznego Wydziału Infrastruktury przedstawił kilka szczegółów budowy. Nasyp ziemny wzniesie się na 17 metrów, budynek muzeum będzie miał ponad 4 tys. m/2, aleja zwycięstwa prowadząca przez nasyp ponad 500 metrów. Także dwa maszty stulecia po 70 metrów każdy. Poza tym taras widokowy na wzniesieniu i amfiteatr na zboczu. Pod nim teren na potrzeby rekonstrukcji i innych przedsięwzięć.

W piątek, 31 lipca siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła grupa kolejarzy Polregio pochodzących z Dobrzan, Świdwina i Szczecina. Goście obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Co ciekawe, właśnie 31 lipca 1893 roku urodził się ksiądz Ignacy Skorupka. Dziękujemy za sympatyczne spotkanie!

Rozmiar czcionki
Kontrast