Już od 15 sierpnia będzie można zwiedzać Ossów na zupełnie nowym poziomie – posługując się danymi z GPS i wypatrując tajemniczych keszy. Zwiedzanie połączone z zabawą będzie odbywać się za pośrednictwem portalu opencaching.pl. Na czym polega zabawa?
Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu „skarbów” ukrytych przez jej innych uczestników. Poszukiwane skarby, tzw. Skrzynki, ukryte są przez innych użytkowników, którzy współrzędne GPS wraz z opisem skrzynki umieszczają na portalu Opencaching.pl. Kesze (z ang. Cache – schowek) to zwykle wodoszczelne pojemniki zawierające drobne przedmioty, którymi gracze mogą się wymieniać. Kesze zazwyczaj są zamaskowane, więc ich znalezienie może stanowić nie lada wyzwanie. Najważniejszym elementem skrzynki jest logbook, w którym gracze wpisują się swoim nickiem, co jest dowodem potwierdzającym znalezienie skrzynki. Po znalezieniu kesza odkłada się na miejsce, by mogli go odszukać inni gracze.
Rozpoczął prezydent USA
Tę formę zabawy zawdzięczamy…Billowi Clintonowi. To on 1 maja 2000 roku ogłosił że amerykańska armia przestała zakłócać sygnał GPS i od tej pory pozycjonowanie satelitarne stało się narzędziem dostępnym dla cywilów. Trzy dni później Dave Ulmer zakopał w okolicach Portland wiaderko i mieścił jego współrzędne GPS na jednym z forów internetowych – tak powstał pierwszy kesz. Pomysł zrobił furorę i w jego ślady poszli mieszkańcy całej ameryki. W niecały miesiąc powstał portal ich zrzeszający i nazwa zabawy. Obecnie na świecie znajduje się ok. 2 mln. keszy.
Początki w Polsce
Początki polskiego geocachingu były podobne. Pierwsze współrzędne ukrywanych skrzynek, były umieszczane na jednym z forów. W 2006 roku powstał oficjalny portal Opencaching.pl . Jest to największy polski niekomercyjny portal zrzeszający uczestników tej zabawy, bo za pełny dostęp nie trzeba płacić w przeciwieństwie do innych portali.
Liczba graczy, którzy znaleźli przynajmniej jedną skrzyneczkę, to ok. 30 tysięcy, a zarejestrowanych keszy jest ok. 25 tysięcy. Większość na terenie naszego kraju, ale jest kilka za granicą. Polacy zakładali skrzynki pokazujące w miejscach ważne historycznie np.; na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie, czy Ostrą Bramę w Wilnie, ale także miejsca tak egzotyczne jak Pamukalle w Turcji, czy Rzekę Kongo w Kenii.
Poszukiwanie keszy jest idealną okazją poznania nowych miejsc i historii, szczególnie jeśli gracz szuka tzw. Geościeżek, czyli zbiorów keszy połączonych ze sobą tematycznie. Takie ścieżki zakładane są przez i dla pasjonatów historii. Zbierając wszystkie skrzynki ze ścieżki, gracz ma okazję zagłębić się w tematykę, którą chce przedstawić założyciel ścieżki. Na terenie wokół Ossowa i w samej miejscowości jako centrum, powstała geościeżka „Bitwa Warszawska 1920” pochylająca się nad historią m.in. Boju pod Ossowem.
Cud nad Wisłą
To tu wojska polskie odparły atak nacierających bolszewików, powstrzymując tym samym ich marsz na Warszawę i zachód Europy. Geościeżka ta ma za zadanie ukazać jeden z ważniejszych fragmentów historii Polski i świata – Bitwę Warszawską 1920 r. znaną jako Cud nad Wisłą. Skrzynki zostały założone na terenie gdzie rozgrywały się działania wojenne podczas Bitwy Warszawskiej z Ossowem jako centrum, w którym rozegrała się decydująca potyczka. Poruszając się po szlaku wyznaczonym przez skrzynki zobaczysz nie tylko pomniki i miejsca pamięci – obejrzysz także pozostałości po fortyfikacjach Przedmościa Warszawskiego wybudowanych w czasie I Wojny Światowej i wykorzystanych podczas Bitwy Warszawskiej, a przepiękne okoliczności przyrody pozwolą zagłębić się w historię opisanych miejsc, wydarzeń i postaci. Skrzynki zostały tak przygotowane, by sprawić przyjemność podczas podejmowania. Niektóre zaproszą na spacer po Ossowie, a inne zmuszą do lekkiego wysiłku umysłowego i rozwiązania quizu, a inne może i zaskoczą maskowaniem. Podejmując kesze z tej ścieżki, gracz zdobędzie ogólną wiedzę o wojnie polsko-bolszewickiej, Bitwie Warszawskiej i Boju pod Ossowem. Czytając opisy skrzynek pozna najważniejsze postacie, wydarzenia i miejsca związane z Cudem nad Wisłą. Nie każdy ma czas na zagłębienie się w lekturę tematu, a podejmowanie ścieżki może być dobrym i przyjemnym wprowadzeniem w historię.
Autorem i pomysłodawcą Geościeżki jest Radosław Hołowczyc – pilot wycieczek i przewodnik, pasjonat historii – w grze występujący pod nickiem erykradek.