Generał Tadeusz Rozwadowski

Działania zmierzające do utrwalenia w pamięci lokalnej społeczności bohaterów Bitwy Warszawskiej, ale także nadania temu miejscu charakteru regionalnego i ogólnopolskiego są nieustannym staraniem władz samorządowych, przede wszystkim kolejnych burmistrzów Wołomina, a także starostów powiatu wołomińskiego.

O historii powstania Parku Kulturowego Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej mówi Konrad Rytel, ówczesny radny Gminy Wołomin, a późniejszy starosta wołomiński: „od samego początku, kiedy władze samorządowe przejęły opiekę nad tymi wyjątkowymi miejscami w Ossowie, postanowiliśmy uczcić trzy najważniejsze dla nas postaci, które uważaliśmy, że są bezpośrednio związane ze zwycięską bitwą w Ossowie, a właściwie Bitwą Warszawską w 1920 r. w Polsce, zwanej powszechnie Cudem nad Wisłą”.

„W środowisku działaczy „Solidarności” i twórców tego miejsca nie mieliśmy wątpliwości, że takim zwornikiem obejmującym całość tego wielkiego patriotycznego wysiłku, postacią, która obejmuje pamięć o wszystkich walczących w całej Polsce w wojnie 1920 r. jest generał broni Tadeusz Rozwadowski, który był przełożonym, generała Józefa Hallera, ks. Skorupki, por. Stanisława Matarewicza i innych walczących tutaj w Ossowie. Tablica pamiątkowa poświęcona generałowi w formie drewnianej została wykonana przez pana Mirosława Bujalskiego i zawieszona wewnątrz pawilonu na dzień otwarcia 15 sierpnia 2000 r. Tablica pamięci umieszczona na zewnątrz została wykonana na zlecenie dyrektora jednostki pana Maksyma Gołosia w sierpniu 2013 roku” – mówi Konrad Rytel.

Chyba nie ma takiego miejsca w Polsce, powiedział Konrad Rytel, gdzie na powierzchni kilku hektarów uczczone zostały wybitne postaci, ważne dla historii Polski, jako symbole obrony Warszawy i Rzeczpospolitej. Generał Tadeusz Rozwadowski to postać wyjątkowa w historii walki o odzyskanie niepodległości Polski.

Fragment artykułu Jana i Marii Rozbickich „Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski – patron w Ossowie” zamieszczonego w Roczniku Wołomińskim tom XVI.

Rozmiar czcionki
Kontrast