Centrum Informacji Turystyczno Historycznej w Ossowie
Multimedialne ekrany dotykowe, wirtualny prezenter, salka kinowo-konferencyjna, przestrzeń wystawiennicza, punkt informacji turystycznej z infokioskiem – tak wygląda Centrum Informacji Turystyczno Historycznej w Ossowie, dostępne dla gości od 15 listopada.
Modernizacja budynku w 2014 r. została zrealizowana z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Mazowieckiego. Centrum Informacji Turystyczno Historycznej zakładał nową aranżacje pomieszczeń wewnątrz budynku i wyposażenie w narzędzia multimedialne. Obecnie są to dwa dotykowe ekrany LCD, wirtualny prezenter oraz infokiosk. Ważnym elementem CITH jest salka konferencyjno-kinowa, która pozwala wyświetlać filmy i prowadzić lekcje muzealne w komfortowych warunkach.
40 minut historii
Istotnym punktem programu wizyty w CITH będzie seans filmu „Zwycięstwo 1920” do którego lektorskiego głosu udzielił Maciej Gudowski, a prolog i epilog wygłasza aktor Emilian Kamiński. W filmie znajdzie się wiele wypowiedzi profesorów, mieszkańców Ossowa, a także rodziny ks. Skorupki, którzy opowiadają o „18. Decydującej bitwie w dziejach Świata”. Film w przystępny sposób wprowadza w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i Boju pod Ossowem.
CITH powstał na bazie wybudowanego pod koniec lat 90. pawilonu ekspozycyjnego, który przez wiele lat był miejscem przechowywania wykonanej przez żołnierzy dioramy obrazującej ruchy wojsk w czasie Bitwy Warszawskiej.
Działalność instytucji
CITH znajduje się przy ul. Matarewicza 148, przy Szkole podstawowej w Ossowie. Wartość inwestycji to ponad pół miliona złotych, z których większość została pozyskana ze środków zewnętrznych (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych).
Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” została powołana przez władze Gminy Wołomin w 2013 roku. Instytucja ma za zadanie m.in. popularyzację historii wojny polsko-bolszewickiej i wielkiego polskiego zwycięstwa.
Pawilon ekspozycyjny jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. W soboty i niedziele po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Zgłoszenia grup przyjmowane są pod numerem (0-22) 209-50-78.
Jesteśmy też gotowi udostępniać CITH instytucjom i podmiotom, które byłyby zainteresowane prowadzeniem u nas warsztatów spotkań, a także każdej innej działalności związanej z kulturą i popularyzacją historii – zainteresowane osoby prosimy o kontakt na adres biuro@ossow1920.pl.