Już w piątek 17 kwietnia na błoniach ossowskich swoje namioty rozbiją rekonstruktorzy z grupy Lafayette Rifle Cadets oraz 58th New York Volunteer Regiment. Będą obozować do niedzieli 19 kwietnia. W tym czasie wszyscy, którzy odwiedzą obóz, będą mogli przenieść się w czasie (i przestrzeni) do okresu amerykańskiej wojny domowej, poznać uzbrojenie i umundurowanie dwóch walczących stron, zobaczyć pokaz musztry i ćwiczenia. Wstęp wolny.

Ossów jest miejscem przyjaznym rekonstruktorom, nie tylko odtwarzającym okres wojny polsko-bolszewickiej, dlatego tym razem cofamy się w czasie jeszcze ponad pół wieku. – Odtwarzamy oddział Lafayette Rifle Cadets, 14th L’a Inf. Reg’t Co. K, który został założony przez dwóch Polaków – majora Kacpra Tochmana, oraz pułkownika Walerego Sulakowskiego, który był pierwszym dowódcę pułku. W formacji tej służyło ok. 20 Polaków, najwięcej spośród wszystkich pułków w armiach Konfederacji – tak o sobie piszą na swojej stronie rekonstruktorzy.

W tym roku mija 150 rocznica zakończenia wojny secesyjnej. Bez tej wojny nie byłoby Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, nie byłoby USA, którym Polska tak wiele zawdzięcza. Wystarczy przypomnieć wielkich prezydentów Thomasa W. Wilsona i Ronalda Reagana, by zdać sobie sprawę jak losy tych dwóch rozmiłowanych w wolności narodów splatały się w ostatnim stuleciu. Pamiętamy o tym także w Ossowie, miejscu, gdzie Imperium Zła zostało zatrzymane w 1920 r., także dzięki pomocy amerykańskich lotników służących w 7 Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Wydarzenie zatytułowane Drill&Camp, będzie odbywać się od piątku do niedzieli w trzech nieodległych miejscach: sam obóz zostanie rozbity w lesie, aby podnieść jego realizm. Na nieodległych błoniach Ossowskich, gdzie co roku odbywa się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, będą prowadzone pokazy musztry i ćwiczeń wojskowych. Natomiast pokaz uzbrojenia i filmów związanych z amerykańską wojną domową będą odbywały się w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej przy ul. Matarewicza 148. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć poniżej.

Program imprezy:

Piątek 17 kwietnia

18.00 – pokaz filmu fabularnego „Generałowie” w reżyserii Ronalda F. Maxwella; w rolach głównych Mira Sorvino, Jeff Daniels, Robert Duvall,  Stephen Lang; czas: 3 h 39 min. (pawilon CITH, ul. Matarewicza 148)

Sobota 18 kwietnia

9.00 – rozpoczynają się poranne ćwiczenia na błoniach ossowskich

11.00 – „Wojna secesyjna – historia i pamięć” – rekonstruktorzy opowiadają o swojej pasji i wprowadzają widzów w świat wojny secesyjnej 1861 – 1865 (pawilon CITH)

11.30 – pokaz uzbrojenia i umundurowania z okresu wojny secesyjnej i porównanie sylwetek żołnierzy Unii i Konfederacji (pawilon CITH)

13.00 – prezentacja na temat Polaków walczących w wojnie secesyjnej (pawilon CITH)

13.15 – Wojna secesyjna w fotografii – na ekranach dotykowych zaprezentowane będą zdjęcia sprzed 150 lat. Wojna secesyjna jest jedną z pierwszych wojen utrwalonych na fotografii (pawilon CITH)
W godzinach 11.00-14.00 – obóz wojskowy otwarty dla zwiedzających

14.00 – obiad wojskowy: grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym (teren przed pawilonem CITH)

14.30 – pokaz filmu dokumentalnego „Gettysburg” wyprodukowanego przez History Chanel w reżyserii Ridley Scotta; czas: 85 min. (pawilon CITH)
16.00-17.00 – pokaz musztry z dawaniem ognia na błoniach ossowskich

17.00 – pokaz filmu fabularnego „Gettysburg” w reżyserii Ronalda F. Maxwella; w rolach głównych m. in. Tom Berenger, Jeff Daniels, Sam Elliott, Martin Sheen; czas: 4 h 21 min. (pawilon CITH).

Niedziela 19 kwietnia

11.00 – pokaz uzbrojenia i umundurowania z okresu wojny secesyjnej i porównanie sylwetek żołnierzy Unii i Konfederacji(pawilon CITH)

12.30 – pożegnanie

Rozmiar czcionki
Kontrast