Żywa lekcja historii w wykonaniu rekonstruktorów, pełen efektów specjalnych film o historii Bitwy Warszawskiej, zwiedzanie miejsc pamięci związanych z jednym z największych zwycięstw w historii Polski oraz wiele innych atrakcji – zapraszamy do zapoznania się z najnowszą ofertą Parku Kulturowego w Ossowie. Przygotowaliśmy dla Państwa zarówno oferty płatne, jak i bezpłatne – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Okres wojny polsko-bolszewickiej jest jednym z najważniejszych tematów najnowszej historii Polski, często traktowany w szkołach bardzo ogólnikowo. To właśnie wojna z czerwoną Rosją pozwoliła na cały okres dwudziestolecia międzywojennego ukształtować granice II Rzeczypospolitej. Ewentualna klęska Polski, oznaczałaby rozlanie rewolucji dalej na zachód Europy. Beneficjentami tego zwycięstwa stały się więc nie tylko Rzeczpospolita, ale także mocarstwa europejskie. Nie bez przesady została ona ochrzczona przez Edgara Vincenta D’Abernona „18. Decydującą bitwą w dziejach Świata”. Ossów odegrał swoją rolę w tej wielkiej historii. To tu splotły się najważniejsze dla sukcesu w tej wojnie czynniki: poświęcenie i bohaterstwo Armii Ochotniczej, zaangażowanie kościoła aż po ofiarę krwi, świetne dowodzenie.

Oferta bezpłatna

W ofercie bezpłatnej proponujemy m.in. wycieczkę po terenie Parku Kulturowego, a także zwiedzanie Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej wraz z przewodnikiem-stażystą. W ramach zwiedzania CITH proponujemy seans filmu „Zwycięstwo 1920” – pełen efektownych scen slow-motion dokument, będący świetnym wprowadzeniem w problematykę wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej. Głosu narratora udzielił do filmu wybitny lektor Maciej Gudowski, a prolog i epilog wygłasza aktor Emilian Kamiński. W filmie wypowiadają się wybitni profesorowie, mieszkańcy Ossowa, rodzina ks. Skorupki. W ramach zwiedzania Parku Kulturowego proponujemy odwiedzenie kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej na cmentarzu poległych 1920. W ofercie mamy też możliwość rozegrania bezpłatnie gry trenowej.

Gra terenowa

Rozgrywa się na terenie Parku Kulturowego. Zadaniem jej uczestników jest przejście “Szlaku Boju pod Ossowem”. Szlak ten podzielony jest na etapy, których odnalezienie wymaga rozwiązania zamieszczonych na karcie gry zadań. Aby je rozwiązać uczestnicy muszą znaleźć informacje znajdujące się w pawilonie Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej, na pomnikach i tablicach na terenie Parku. Miejsce startu jest zawsze wskazane w karcie gry (“Idź do…”). Na starcie uczestnik rozwiązuje pierwsze zadanie, które wskaże mu kolejny etap gry itd. (może także rozwiązać zadanie dodatkowe i uzyskać za nie punkty. Tak postępuje ze wszystkimi kolejnymi miejscami, aż trafia na metę. Za wydanie kart do gry i rozegranie jej nie pobieramy opłat. Oferta płatna W ofercie płatnej, oprócz dostępnych atrakcji, dodatkowo organizujemy żywą lekcję historii prowadzoną przez rekonstruktorów ubranych w stroje z epoki, którzy przybliżają wydarzenia związane z historią Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zapoznają uczestników lekcji z umundurowaniem i wyposażeniem obu walczących stron (przyniesione przez rekonstruktorów egzemplarze uzbrojenia można brać do ręki).

Przykładowa wycieczka dla grupy do 50 osób to koszt od 300 zł brutto.

Oprowadzanie i narracja podczas całego pobytu wycieczki w Ossowie prowadzona przez profesjonalnego przewodnika, wyżywienie, dodatkowe atrakcje są odpłatne dodatkowo.

W sprawie wycieczki proszę o kontakt:

Agnieszka Kacprzak

agnieszka.kacprzak@ossow1920.pl

tel. (22) 209-50-78, 88 525 1920

e-mail: biuro@ossow1920.pl

Rozmiar czcionki
Kontrast