Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskie 1920 roku” ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej Muzeum w Ossowie.

Planowane Muzeum ma znajdować się w szczególnym miejscu – na skraju pola Bitwy Warszawskiej, która jest oceniana jako jedna z najważniejszych w historii Europy. Jednocześnie była to bitwa, o której Polakom przez wiele lat komunizmu kazano zapomnieć. Pokoleniom urodzonym po II Wojnie Światowej celowo wmawiano, że ten „epizod w naszej historii” był mało znaczący, wręcz szkodliwy. Starano się wymazać z pamięci triumf polskiego oręża, cele i ideały jakie przyświecały żołnierzom rodzącego się po ponad stuletniej niewoli, młodego państwa.

Pod Ossowem polski żołnierz złamał kręgosłup bolszewickiej hydrze. Ossów jest wiec dobrym miejscem do ukazania najpiękniejszych patriotycznych i honorowych postaw. Jak opowiadać historię Bitwy Warszawskiej w tym kontekście? W przestrzeni trzech, połączonych szklanymi świetlikami pawilonach, zwiedzający będzie mógł zapoznać się z historią zmagań na ossowskich polach, prześledzić kontekst historyczny i geopolityczny wojny polsko-bolszewickiej, zrozumieć i poczuć dumę z postawy polaków i żołnierzy, którzy walczyli i zwyciężali w starciu z bolszewikami. Całość przyszłej ekspozycji, wraz z tarasem widokowym, to ponad 1300 m. kw.

Ekspozycja ma opowiadać historię wielkiego polskiego zwycięstwa militarnego, ideologicznego i moralnego. Zgłoszone prace, oceniać będą wybitni znawcy historii, muzeologii jak i scenografii. Nie zabrakło znanych nazwisk i autorytetów.

Zgłoszenia do udziału w konkursie, można przesyłać do 31.03.2014 roku na adres Samorządowej Instytucji Kultury. Szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu.

Rozmiar czcionki
Kontrast