W czwartek 27 grudnia 2018 roku został odsłonięty, po renowacji, krzyż poświęcony księdzu Ignacemu Skorupce, postawiony w miejscu śmierci kapłana w Ossowie.

 
W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł na Sejm Rzeczpospolitej Andrzej Melak, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, starosta wołomiński Adam Lubiak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Wołominie Katarzyna Pazio, Karol Cudny przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury w Radzie Miejskiej w Wołominie (wspierający Samorządową Instytucję Kultury w przygotowaniu projektu i wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) radni, samorządowcy, mieszkańcy. Zgromadzonych i miejsce pamięci pobłogosławił ksiądz Mariusz Włodkowski z parafii św. Trójcy w Kobyłce. Oprawę zorganizowała pani dyrektor Agnieszka Kaczyńska z uczniami I LO im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Na spotkanie przybyli także wykonawcy działań renowacyjnych.

 
Prace dotyczące renowacji krzyża przeprowadzone w 2018 roku (a także poprawienia placu apelowego, renowacji masztów i doświetlenia alei, wyeksponowania tablic informacyjnych) zostały wykonane przez Samorządową Instytucję Kultury, reprezentującą Miasto i Gminę Wołomin, w realizacji zadania „Miejsce walki i śmierci Bohaterów 1920 roku – renowacja Krzyża ks. Ignacego Skorupki w Ossowie”. Działania podjęto w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe wspieranego środkami finansowymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozmiar czcionki
Kontrast