Centrum Informacji odwiedzili uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jadowie. Po obejrzeniu filmu ,,Zwycięstwo 1920” udali się na spacer śladami miejsc pamięci na terenie Ossowa.

Kwiecień 2019

Bieg Żołnierzy Wyklętych
W sobotę, 13 kwietnia odbył się Bieg Żołnierzy Wyklętych Pamięci Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. O godz. 10.00 ponad 50 uczestników wyruszyło spod Szkoły Podstawowej nr 2 w Kobyłce. Metę wyznaczono przy Szkole Podstawowej w Ossowie. Biegacze pokonali trasę o długości 3,5 km. Na finiszu czekały na nich pamiątkowe medale i gorąca grochówka.
W biegu uczestniczył Jarosław Wrzosek z Czarnej, odtwórca roli ks. Ignacego Skorupki w czasie ossowskich rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej.
Następnie o 10.45 przy SP w Ossowie miał miejsce bieg dziecięcy na dystansie 800 m. Wzięło w nim udział ok. 15 dzieci.
Ostatnim akcentem były przemówienia okolicznościowe. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: prof. Jan Żaryn, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, generał brygady Biura Ochrony Rządu Andrzej Pawlikowski, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie Rafał Pazio i Jarosław Dąbrowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjnego „Pamięć”.
– To już trzeci bieg, który dedykujemy żołnierzom wyklętym. Za każdym razem upamiętniamy innego z nich. W tym roku zdecydowaliśmy się na Mieczysława Dziemieszkiewcza. „Rój” zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. podczas obławy zorganizowanej przez żołnierzy KBW oraz funkcjonariuszy UB i MO – mówi Jarosław Dąbrowski.
Po części oficjalnej uczestnicy zapoznali się z ofertą Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej. Ekspozycje i film „Zwycięstwo 1920” pozwoliły przybliżyć przebieg i znaczenie Bitwy Warszawskiej.
Organizatorami biegu byli: Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne „Pamięć” z Kobyłki, OSiR „Huragan” w Wołominie i OSiR „Wicher” w Kobyłce.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Starostwo Powiatu Wołomińskiego, Burmistrz Wołomina i Burmistrz Kobyłki.

Kwiecień 2019
Kwiecień 2019

 
,,100-lecie Niepodległej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Mazowszu – bohaterowie Ossowa”
W dniu 25 kwietnia 2019 roku w centrum informacji odbył się finał wojewódzki konkursu historycznego, w którym wzięli udział uczniowie i uczennice szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z Warszawy, Ząbek oraz Ossowa.
Przewodniczącym jury był promotor polskiej historii i reprezentant ziemi wołomińskiej – profesor Jan Żaryn.
Zachęcał on młodzież do ,,rozpoznawania polskiej historii i odnajdywania wzorców i autorytetów przez pryzmat wybitnych postaci”.
Uczniowie przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące Bitwy Warszawskiej, z zaangażowaniem wyszukiwali mniej znanych lokalnych bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Oceniana była praca zespołowa, rozdane zostały dyplomy i nagrody. Złożono kwiaty na Cmentarzu Wojskowym.
Dziękujemy Młodzieży i Opiekunom za pielęgnowanie pamięci o Poległych!

Kwiecień 2019
Kwiecień 2019
Rozmiar czcionki
Kontrast