30 lipca
Siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedził ks. Piotr Wróblewski z Diecezji Drohiczyńskiej. Podąża szlakiem św. Jakuba, który się pokrywa z Drogą Niepodległości i Bitwy Warszawskiej. Główny cel księdza to Sanktuarium św. Jakuba w Hiszpanii.
23 lipca
Ruch turystyczny w Ossowie przybiera na sile. Siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury odwiedzają osoby z różnych stron Polski. W czwartek, 23 lipca gościliśmy m.in. uczestników Pracowni Terapeutycznej Par-Ter z Warszawy, którzy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z nową odsłoną ekspozycji historycznej i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Tego dnia odwiedziła nas również rodzina z Katowic i grupa z Łodzi, która realizuje projekt filmowy poświęcony łodzianom walczącym w Bitwie Warszawskiej.
W tym miejscu, na rozwidleniu dróg, po boju stoczonym pod Ossowem 14 sierpnia 1920 r. znoszono ciała poległych żołnierzy, które następnie przeniesiono za rzekę i pochowano na wzniesieniu, w miejscu gdzie dziś znajduje się cmentarz wojenny z 1920 r. – głosi informacja na tablicy przy Krzyżu Poległych w Ossowie.
W związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej Stowarzyszenie „Wizna 1939” i Gmina Wołomin zrealizowały nową odsłonę miejsca, gdzie znoszono żołnierzy po Boju pod Ossowem. Jak zapowiadają członkowie Stowarzyszenia, to nie koniec ich aktywności związanej z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku.
14 lipca
We wtorek, 14 lipca siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili ks. Cyprian Lewandowski, proboszcz parafii św. Doroty w Pszczonowie i ks. Waldemar Marczak, proboszcz parafii św. Aleksandra w Śleszynie, który jest naszym stałym bywalcem. Kapłani obejrzeli film „Zwycięstwo 1920” i zapoznali się z nową odsłoną wystawy historycznej.
3 lipca
PRZEKAZANIE EKSPONATÓW DO OSSOWA – W piątek 3 lipca br. Stowarzyszenie „Wizna 1939” przekazało do Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury, kolejne eksponaty z okresu Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Jest to liczący niemal 100 lat egzemplarz „Żołnierza Polskiego”, który ukazał się 21 sierpnia 1921 r. – w pierwszą rocznicę boju pod Ossowem i Leśniakowizną. To jedno z pierwszych wydań tego czasopisma wojskowego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w którym była informacja o boju pod Ossowem i bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki. Stowarzyszenie przekazało także dodatek specjalny do gazety z 12 V 1935 r., poświęcony w całości Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przekazane eksponaty uzupełnią zbiory tej instytucji. Jest to kolejna z naszych akcji poświęcona pamięci o zwycięstwie Polaków nad bolszewikami w 1920 r.