Rowerem przez Ossów
Jerzy Sęk, mieszkaniec Wołomina regularnie korzysta z naszej wypożyczalni rowerów. Jazdę rozpoczął w kwietniu i kontynuuje ją do dziś. Pogoda sprzyja przejażdżkom po okolicy.
– Często jeżdżę pod Okuniew. Odcinek, w jedną stronę, liczy ok. 10 km. Tam zawracam, jadę w kierunku Zielonki i kończę w Ossowie. Jak się dowiedziałem, cała trasa ma ok. 25 km – mówi pan Jerzy.
– Bardzo przyjemnie jeździ się po lesie. Cisza i spokój. Można poobserwować przyrodę – ptaki lub sarenki, które czasem sobie hasają. Jeżdżę głównie z powodów zdrowotnych. Chciałem zadbać o sylwetkę i to się udało. Zrzuciłem zbędne kilogramy – dodaje.
– Ossów znam przede wszystkim z powodów historycznych. Tutaj rozegrała się Bitwa Warszawska, konkretnie Bój pod Ossowem, który miał ogromne znaczenie dla przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Odwiedzałem kilkukrotnie kaplicę, cmentarz lub krzyż ks. Ignacego Skorupki, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy i ochotników – podsumowuje.

Listopad 2019

   
Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odwiedzili seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kobyłki. Uczestnicy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem śladami Bitwy Warszawskiej.

Listopad 2019

 
Serce Piłsudskiego w Wilnie
1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych. Odwiedzamy groby bliskich, aby się za nich pomodlić, zapalić znicze, złożyć wieńce i kwiaty. To czas zadumy i refleksji nad przemijaniem życia.
Przedstawiciel Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedził w październiku Cmentarz na Rossie w Wilnie (Litwa), gdzie we wspólnym grobie spoczywają Maria Piłsudska z Billewiczów i serce jej syna – Józefa Piłsudskiego, które złożono tutaj 12 maja 1936 r. Zgodnie z ostatnią wolą marszałka.
Na Cmentarzu pochowanych jest wielu Polaków m.in. oficerowie, żołnierze i ochotnicy, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej, np. w walkach o Wilno. Kwatera żołnierska znajduje się przy bramie wejściowej i zajmuje powierzchnię 0,2 ha.

Listopad 2019
Listopad 2019

 
W 1918 roku, po długiej i jakże smutnej nocy niewoli, Polska na nowo się odrodziła. 11 listopada – na pamiątkę tamtych wydarzeń, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
W tym wyjątkowym dniu, Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odwiedziła grupa z Warszawy. Ponadto niezapowiedzianą wizytę złożyli: 30-osobowa wycieczka z ramienia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Ciechanowa, dwóch rowerzystów z Warszawy i kilku turystów indywidualnych. Uczestnicy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920” i zapoznali się z ekspozycją historyczną. Następnie grupa z Warszawy udała się na spacer z przewodnikiem śladami Bitwy Warszawskiej.
Dziękujemy za wizytę i wspólne świętowanie odzyskania niepodległości.

Listopad 2019

 
W piątek, 8 listopada burmistrz Elżbieta Radwan złożyła pismo w Kancelarii Prezydenta RP z zaproszeniem do przewodniczenia „Samorządowemu Komitetowi na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku” przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W 2020 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Polacy ocalili Europę przed zalewem bolszewizmu. Europa przetrwała w pokoju do 1939 r.
Bohaterowie 1920 roku zasługują na upamiętnienie – już najwyższy czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Listopad 2019
Listopad 2019
Listopad 2019

 
W czwartek, 21 listopada Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odwiedziła grupa 80 seniorów z Warszawy. Uczestnicy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer do miejsc pamięci. Na cmentarzu zapalili znicz i odśpiewali pieśni patriotyczne. Podkład muzyczny zapewnił pan Mieczysław, który zagrał na okarynie i harmonijce ustnej.
Okaryna (od wł. occarina – gąska) jest rodzajem fletu naczyniowego o wrzecionowatym korpusie. Wykonuje się ją zazwyczaj z porcelany lub wypalonej gliny. Była już wytwarzana w Chinach i Afryce. Obecny kształt instrumentu skonstruował Włoch Giuseppe Donati w 2 poł. XIX w.
Okaryna pana Mieczysława została wyprodukowana w manufakturze porcelany w Miśni koło Drezna (Niemcy).

Listopad 2019
Listopad 2019
Rozmiar czcionki
Kontrast