Do naszej instytucji wpłynęły podarunki z Gminy Kleczew, a wśród nich – uchwała Rady Miejskiej z 14 sierpnia 2020 roku, w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy „Bitwy Warszawskiej”. Dziękujemy za pamięć o Bohaterach 1920 roku!

24 czerwca 2001 roku do Pawilonu Historycznego w Ossowie został przekazany obrus, na którym Msze Święte odprawiał ks. Ignacy Skorupka w szkole w Klińcach (dzisiejsza Rosja) w 1917 roku. Dzięki staraniom śp. Jacka Krzemińskiego i jego małżonki Bożenny, obrus trafił do Towarzystwa Przyjaciół Ossowa jako podarunek od Ireny Ligęzy, wówczas mającej 87 lat. Była to pierwsza pamiątka, która trafiła do Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej, będącego dziś siedzibą Samorządowej Instytucji Kultury.

 

5 maja

We wtorek, 5 maja do Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie przyjechał attaché wojskowy płk DragoșFlorea z Ambasady Rumunii, po wizycie u burmistrz Elżbiety Radwan. Podczas spotkania zostały omówione przygotowania do tegorocznych uroczystości 14 sierpnia. Nasz gość odwiedził Cmentarz Poległych w Ossowie.

7 maja

W piątek, 7 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła Krystyna Tabaczyńska, synowa podpułkownika Tadeusza Tabaczyńskiego, który walczył z bolszewikami w okolicach Leśniakowizny w 1920 roku. W tym czasie należał do 33 pułku piechoty w stopniu podporucznika. We wrześniu 1920 roku został awansowany na porucznika i objął dowództwo 2 kompani w tym pułku. Pani Krystyna przekazała pamiątki – wizytówkę i orła należące do ppłk. Tabaczyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” na czele z Dariuszem Szymanowskim. #StowarzyszenieWizna1939

13 maja

W czwartek, 13 maja Ossów odwiedziła delegacja z Rumunii, której przewodniczyła Simona Cojocaru, sekretarz stanu z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wśród gości byli również m.in. MihaiIancu dyrektor z MON, Manuel Stanescu, zastępca dyrektora z Instytutu Badań Politycznych Historii Wojskowości, płk DragoșFlorea, attache Ambasady Rumunii w Warszawie oraz jego zastępca mjr Liviu Piticari. Burmistrz Elżbieta Radwan, wiceburmistrz Łukasz Marek i dyrektor SIK Rafał Pazio powitali gości przy Cmentarzu Poległych w Ossowie. Po wystąpieniach, delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Godną oprawę zapewnili oficerowie i żołnierze natowskiej grupy stacjonującej w Orzyszu, żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i asysta honorowa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do siedziby Samorządowej Instytucji Kultury, gdzie dr Michał Ceglarek, historyk i archiwista oraz Manuel Stanescu wygłosili krótkie prelekcje historyczne. Rumunii i Polacy wymienili się upominkami i zapewnili się o dalszej współpracy na rzecz upamiętnienia dyplomatycznych stosunków obu narodów, bowiem w tym roku obchodzimy ich 100. rocznicę.

21 maja

W piątek, 21 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły 2 klasy z Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 imienia Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce. Dzieci w przystępny sposób zapoznały się z historią Bitwy Warszawskiej. Dużą popularnością cieszyła się wystawa „Obrazy patriotyzmu – Bitwa Warszawska 1920 roku”.

21 i 28 maja

W piątki, 21 i 28 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły I i II klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica z Wołomina, które uczestniczyły w 13. Rajdzie Pieszym Szlakiem Bitwy Warszawskiej. Młodzież zgłębiła wiedzą o polskim zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 roku.

Serdecznie dziękujemy Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina i zastępcom Dariusz Szymanowski i Łukasz Marek za pamięć o naszych działaniach – zespół Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie.

28 maja

W piątek, 28 maja siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły 3 klasy z Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 imienia Bohaterów Bitwy Ossowskiej w Kobyłce. Dzieci zapoznały się z historią Bitwy Warszawskiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Obrazy patriotyzmu – Bitwa Warszawska 1920 roku”.

Rozmiar czcionki
Kontrast