4 marca o godzinie 10.00 w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie gościła wojskowa delegacja ze Stanów Zjednoczonych. Grupą przewodził pułkownik Peter Herrly, który odwiedził naszą instytucję w maju 2016 roku. Towarzyszyli mu John Smales, Jeff McGovern, Ernest Roth i Sam Doss. Panowie obejrzeli film, zapoznali się z eksponatami i udali się na spacer śladami Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Goście byli pod wrażeniem naszych zbiorów, historycznego znaczenia bitwy i ofiary, jaką ponieśli polscy, zwłaszcza młodzi, żołnierze. Zapewnili, że odwiedzą nas ponownie w niedalekiej przyszłości.
SURVIVAL Z FIRMĄ GROUP W OSSOWIE
5 marca, w pogodną niedzielę, FIRMA GROUP zorganizowała dla młodzieży warsztaty męskości ,,JA FACET”. Cały pakiet zajęć zawierał przemarsz od Ossowa do grobu poległych Węgrów, szkic mapy z uwzględnieniem punktów charakterystycznych, elementy maskowania, ukrywania się i komunikacji w oparciu o taktykę zieloną Rangers. Uczestnicy zapalili lampki na grobie poległych Węgrów. Później podzielili się na grupy „A” i „B” i prześlę trasę powrotną na podstawie wykonanych szkiców. W programie pojawiło się także strzelanie dynamiczne z replik ASG na specjalnie przygotowanych torach. Zorganizowano także starcie między bandą Wilka i Zająca. W ramach gry terenowej utworzono dwie grupy Wilki i Zające, bitwę o flagi według zasad orientacji w terenie oraz wybranych elementów maskowania, wykonania zwiadu i poszukiwania snajpera oraz wykonania przeprawy linowej przez rzekę. Zwieńczeniem było wspólne ognisko z kiełbaskami.
Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej zaprasza na historyczną wycieczkę z questem ,,Bohaterska Obrona Ossowa”. Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie.
Samorządowa Instytucja Kultury uczestniczyła w wydarzeniu ,,Spotkanie z książką regionalną”, które odbyło się w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie. Wystawiano książki o powiecie wołomińskim oraz napisane przez lokalnych autorów, wydawnictwa historyczne, beletrystyczne, podróżnicze, poezja, sztuka. Dziękujemy za zaproszenie
W Centrum Informacji w Ossowie odbyła się bardzo ważna debata dotycząca budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Udział wzięli burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Korwin-Mikke, senator Rzeczypospolitej Jan Żaryn, posłanka na Sejm Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł Jan Grabiec, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, samorządowcy, historycy, publicyści i przedstawiciele różnych organizacji. Padły bardzo ważne deklaracje i opinie.
Sezon wycieczkowy rozpoczęty!
30 marca Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odwiedzili uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza nr 2 w Wołominie. W ramach wycieczki obejrzeli film, udali się szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wzięli udział w grze terenowej, która zweryfikowała ich wiedzę historyczną. Dla najlepszych czekały nagrody. Na zwieńczenie wizyty odbyło się ognisko z kiełbaskami. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim. Zapraszamy do Ossowa!
Goszcząca w powiecie wołomińskim na zaproszenie starosty Kazimierza Rakowskiego delegacja z Bośni i Hercegowiny z miasta Derventa odwiedziła Ossów. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wypowiedzi o Bitwie Warszawskiej i obejrzeli fragmenty materiałów filmowych. Omawialiśmy sposób zaangażowania środowisk lokalnych w upamiętnienie wielkiego zwycięstwa Polaków. Zestawialiśmy historię Polski z 1920 roku i sytuację Bośni i Hercegowiny z tamtego okresu. Kraj ten nie miał podobnego doświadczenia. Z zaciekawieniem odkrywaliśmy losy Bałkanów po I wojnie światowej. Nasi goście odwiedzili Cmentarz Poległych przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej.
Uczestnicy IX Mazowieckiego Sejmiku Krajoznawczego odwiedzili Ossów i nasze Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej.
Samorządowa Instytucja Kultury w Ossowie włączyła się w organizację Przeglądu Piosenki Kresowej, który odbył się w niedzielę, 19 marca, w Sali Rycerskiej hotelu Trylogia w Zielonce.