1 marca w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odbył się koncert Justyny Panfilewicz. Wydarzenie nawiązywało do obchodów Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Można było usłyszeć utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego czy piosenki oparte na wierszach Zbigniewa Herberta, nawiązujące do wydarzeń historycznych.
Wprowadzenia do poszczególnych części koncertu przygotował i wygłosił Marek Kaczkowski.

Marzec 2018
Marzec 2018

 
Atrakcje survivalowo – militarne z okazji Dnia Kobiet zorganizowane przy współpracy Starostwa w Wołominie, Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie, Projekt Ranger, MDK w Wołominie, Don’t mess with Poland.
W centrum informacji pan Robert poprowadził zajęcia z podstawy samoobrony a następnie uczestniczki udały się na nocną przygodę w terenie.

Marzec 2018
Marzec 2018

Na zaproszenie Dariusza Szymanowskiego ze stowarzyszenia „Wizna 1939” wzięliśmy udział (w piątek 16 marca) w uroczystym pochówku Żołnierzy Polskich 1920 roku z 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którzy stracili życie 4 sierpnia 1920 roku podczas bitwy pod Paprocią, na kilka dni przed walkami stoczonymi pod Warszawą, m.in. w Ossowie. Ich mogiła polowa została odnaleziona 27-28 listopada 2017 roku na polach Andrzejowa. Ekshumację zorganizowało i przeprowadziło stowarzyszenie „Wizna 1939”. W polowej mogile było pochowanych 10 młodych Żołnierzy (najmłodszy miał 14-17 lat). Zostali pożegnani w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Szczątki jednego z dziesięciu Żołnierzy do Kwatery Wojennej cmentarza w Szumowie przenieśli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Nałkowskiego w Wołominie. Do Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie trafi flaga okrywająca trumnę ekshumacyjną jednego z Żołnierzy, także symboliczna furażerka.
 

Marzec 2018
Marzec 2018

  
15 marca Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie odwiedzili przedstawiciele Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Grupie przewodniczył dr Adam Cebula z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestnicy zapoznali się z ofertą Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie i obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”. Jak podkreślali, wydarzenia 1920 r. zrobiły na nich duże wrażenie. W rozmowach podkreślali, że postawa Polaków w walce z bolszewikami zasługuje na najwyższe uznanie.

Marzec 2018

  
„Dziękujemy za przybliżenie nam istoty Bitwy Warszawskiej, szczególnie polskiego kontrataku, mającego na celu bezpieczeństwo Europy” – podsumowała pani pułkownik Angela Reber, głównodowodząca 24TH Military Intelligence Battalion US ARMY EUROPE. Amerykańscy żołnierze stacjonujący w Niemczech przyjechali dziś do Ossowa. Przewodnikiem grupy był generał John Smales, z którym współpracujemy już po raz kolejny. „Polska to odważny kraj”, „Podtrzymujcie pamięć!”, „Cudowne spojrzenie na aspekty religijno-historyczne”, „Dobra robota! Nie mogę się doczekać nowej wystawy na 2020 rok” – takie słowa zapisali nasi goście po spotkaniu w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie. Żołnierze przyjechali do Europy m.in. z Texasu, Arizony czy Georgii. Generał John Smales zadeklarował, że do Ossowa przywiezie jeszcze w tym roku kolejne grupy.
 

Marzec 2018
Marzec 2018

 
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz” – Albert Einstein. Dziś we współpracy z Przemysławem Strzelczykiem dyrektorem Szkoły Podstawowej w Ossowie i wychowawcami realizowaliśmy projekt „Przyroda mojej małej Ojczyzny” w ramach „Powitania wiosny w Ossowie”. Wprowadzeniem była wspaniała prezentacja Wiesława Nurkiewicza, mieszkańca Kobyłki, przyrodnika, doskonałego przewodnika po świecie fauny i flory. Następnie można było wysłuchać wierszy Barbary Białowąs z tomiku „Gościńce, ścieżki, drogi”, także piosenek skomponowanych do słów poetki: Alicja Bendkowska – śpiew, Krzysztof Podstawka – gitara, Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe.
  

Marzec 2018
Marzec 2018

 
24 marca Centrum Informacji w Ossowie odwiedziło Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska. Panie przebywają gościnnie w Kobyłce. Przyjechały także do Ossowa, aby zapoznać się z prezentowaną historią 1920 roku.
 

Marzec 2018

   
Centrum Informacji w Ossowie odwiedziła grupa przewodników z Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK. Po obejrzeniu filmu ,,Zwycięstwo 1920″ grupa udała się na spacer z panem Andrzejem Michalikiem, który przekazał historię związaną z Bitwą Warszawską.
  

Marzec 2018
Rozmiar czcionki
Kontrast