„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splatały się, i zrastały niewidocznie. Stąd  byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia.”

Stanisław Worcell

Te słowa stały się mottem wystawy „Dwa Bratanki – Węgrzy Polakom w 1920 roku”, która została otwarta w sobotę, 24 października w siedzibie Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie. W wernisażu uczestniczyli: dr László Marek Szubert, zastępca ambasadora Węgier, Dariusz Szymanowski, zastępca burmistrza Wołomina i Rafał Pazio, dyrektor SIK. Wykład na temat przyjaźni polsko-węgierskiej wygłosił dr Michał Ceglarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronem projektu jest dr EndreLászlóVarga, emerytowany pracownik naukowy z Uniwersytetu Kalwińskiego w Budapeszcie. Wystawa ma charakter mobilny, co pozwoli innym instytucjom kulturalnym i szkołom wypożyczyć ją na określony czas.

Wystawa ma na celu popularyzację wiedzy o współpracy militarnej Węgier i Polski w latach 1919-1921. Samorządowa Instytucja Kultury realizowała już wcześniej pierwsze działania w tym zakresie np. organizując panele historyczne i wmurowując tablicę pamiątkową.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

20 października

We wtorek, 20 października w Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odbył się wernisaż wystawy „Obrazy patriotyzmu – Bitwa Warszawska 1920 roku”. Ekspozycja jest skierowana do uczniów klas 0-3 i składa się z 20 interaktywnych plansz – puzzle, rebusy, krzyżówka, układanki, dopasowywanki i inne łamigłówki. Wystawa ma na celu przybliżyć dzieciom Bitwę Warszawską i symbole patriotyczne. Projekt został zrealizowany w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920” i otrzymał dofinansowanie z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Niepodległa

10 października

W sobotę, 10 października siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziły dwie wycieczki: Biblioteka Samorządowa w Zelgnie (gmina Chełmża) i Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa (wsie położone niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego). Grupy udały się do miejsc pamięci, poznały historię Bitwy Warszawskiej i wysłuchały prelekcji rekonstruktora o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

 

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa zorganizowało wyjazd w partnerstwie z Gminą i Miastem Raszków oraz Parafią pw. Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej, w ramach projektu „Bitwa warszawska – nasze wspólne zwycięstwo” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

7 października 

W środę, 7 października siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili seniorzy z Ząbek. Grupa obejrzała film „Zwycięstwo 1920”, zapoznała się z ekspozycją historyczną i udała się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Seniorzy oddali cześć Bohaterom 1920 roku – odmówili modlitwę i zapalili znicze na Cmentarzu Poległych.

„Prośmy, aby chwała Boga ich otoczyła i przyjęła do Wiecznej Światłości”, wpisała Zofia Czołomiej do naszej księgi pamiątkowej.

3 października 

W sobotę, 3 października siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedziła grupa z Miejskiego Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” w Katowicach. Goście zapoznali się z historią Bitwy Warszawskiej i odwiedzili miejsca pamięci. Następnie do Ossowa przyjechali chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie. Grupa obejrzała film „Zwycięstwo 1920”, uczestniczyła w lekcji żywej historii z rekonstruktorem i udała się na spacer z przewodnikiem śladem Bitwy Warszawskiej. Młodzież miała za zadanie rozwiązać grę terenową – najlepsi otrzymali nagrody. Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko.

2 października 

W piątek, 2 października do Ossowa przyjechali członkowie Federacji Mazowia, aby pogłębić swoją wiedzę o Bitwie Warszawskiej. Goście udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci, gdzie oddali cześć Bohaterom 1920 roku. W 2009 roku Jerzy Kwaczyński, członek m.in. Oddziału PTTK i Ligi Morskiej i Rzecznej w Żyrardowie został odznaczony jako 101. Pierścieniem Hallera – najwyższym wyróżnieniem Ligi Morskiej i Rzecznej, przyznawanym osobom i instytucjom za wybitne zasługi dla budowy i rozwoju Polski Morskiej.

1 października

W czwartek, 1 października siedzibę Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie odwiedzili uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 171 w Warszawie. Grupa przyjechała na rowerach. W ramach pobytu obejrzeli film Zwycięstwo 1920, udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci i na koniec rozgrzali się przy ognisku.

Rozmiar czcionki
Kontrast