W sobotę nasze Centrum Informacji Turystyczno Historycznej odwiedziła sympatyczna Grupa Krajoznawców z Lublina. Po obejrzeniu filmu, spacerkiem udaliśmy się do miejsc pamięci w Ossowie.
Już od 1 sierpnia w Ossowie ponownie ruszył projekt OKO czyli Ossów Kino Otwarte. W każdy poniedziałek i piątek o godzinie 12:30 zapraszamy na seanse dla dzieci i młodzieży. Naszymi stałymi gośćmi w tym czasie będą na pewno uczestnicy zajęć zorganizowanych przez Bibliotekę w Ossowie. W trakcie pierwszego seansu nasi mali goście obejrzeli niezwykłą animację „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI” i z seansu wychodzili z uśmiechami na twarzy.
1 sierpnia ruszył bieg Cichociemni’44. Współorganizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Jarosław Dąbrowski. Biegacze w tym roku po raz pierwszy pokonali trasę z metą w Ossowie.
3 sierpnia naszymi gośćmi byli po raz kolejny w tym roku opiekunowie oraz podopieczni MAZOWIECKIEGO ODDZIAŁU TERENOWEGO Towarzystwa Rozwoju Aktywności Dzieci „SZANSA” z Wołomina. Po krótkiej wizycie w Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej oraz wypożyczeniu rowerów udali się na wycieczkę m.in. w Parku Kulturowym.
Do Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej przyjechali major Paweł Cupa, specjalista Wydziału Analiz i Działalności Bieżącej Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych, prof. Grzegorz Nowik i kapitan Andrew Clark Attache Wojskowy Ambasady USA. Goście Centrum zwiedzili teren Parku Kulturowego, Cmentarz i Kaplicę Polskich Żołnierzy. Obejrzeli trailer filmu „Zwycięstwo 1920”. Wizyta była częścią przygotowań do uroczystości 14 sierpnia.
To była pełna wrażeń niedziela. 14 sierpnia w Ossowie zaczęliśmy od przyjęcia rekonstruowanej inspekcji generała Józefa Hallera, dowódcy Frontu Północnego i generalnego inspektora Armii Ochotniczej. W Ossowie przyjęliśmy generała już około 8.00 na Cmentarzu Poległych w 1920 roku, a później na terenie Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej.
Ekspozycja Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej, projekcje filmów, wystawy militariów, stoisko namiaru radiowego, rekonstrukcja zagrody i życia codziennego z 1920 roku, prezentacja biwaku żołnierskiego, książki i wydawnictwa Biblioteki Powiatowej, gra terenowa, to wszystko co przyciągało 14 sierpnia licznie odwiedzających piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości, która odbyła się 14 sierpnia przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej i Cmentarzu Poległych wspomniał o powstawaniu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.