Jak Polacy złamali Enigmę i co ma ona wspólnego z wojną polsko-bolszewicką? – O tym można było usłyszeć podczas wykładu profesora Grzegorza Nowika, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Ossowie.

Przyczynkiem do wykładu była niedawna premiera filmu Gra Tajemnic, w której poruszana jest historia Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w czasie II wojny światowej złamał Enigmę, umożliwiając przechwytywanie przez aliantów rozkazów niemieckich. Jednak na sukces Turinga złożyły się prace m.in. Polskich matematyków, którzy po raz pierwszy odczytali wiadomość zakodowaną przez Enigmę już w…1932 roku.

Dzięki pracy polskich matematyków Enigma nie miała tajemnic jeszcze przez długie lata. Jak mówił w czasie wykładu profesor Nowik, Polacy znali 90 procent pozycji niemieckich tuż przed wybuchem II Wojny Światowej właśnie dzięki przechwyconym informacjom i rozkazom. Trudno w krótkim tekście skrócić tak błyskotliwy wykład.

Jednak dla tych, którzy nie mogli pojawić się w niedzielę w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej w Ossowie mamy dobrą wiadomość. W naszej księgarni pojawiła się nowa pozycja autorstwa profesora Grzegorza Nowika – „Wojna Światów 1920 Bitwa Warszawska”. Jest dostępna w cenie 35 zł.

Rozmiar czcionki
Kontrast