Film dokumentalny, historyczna aplikacja edukacyjna na telefony, sala konferencyjna, kabina wrażeń, punkt informacji turystycznej – to wszystko jeszcze w tym roku ma powstać w Ossowie głównie dzięki dotacji pozyskanej z Unii Europejskiej.

Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” otrzymała dofinansowanie projektu „Modernizacja pawilonu ekspozycyjnego z punktem informacji turystycznej z zastosowaniem innowacyjnych i multimedialnych rozwiązań technologicznych na terenie Parku Kulturowego – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej”. Oznacza to, że na mocy podpisanej 19 marca umowy z Zarządem Województwa Mazowieckiego Instytucja otrzyma 269 tys. zł na realizację projektu.

– To niemal połowa naszego rocznego budżetu, dlatego bardzo cieszymy się, że doceniono nasz projekt. Jeszcze w kwietniu rozpoczną się prace budowlane w pawilonie, który zostanie podzielony na kilka pomieszczeń, zostaną tu podłączone media. Jednak dokładny harmonogram prac będzie uzależniony od terminu podpisania kolejnej umowy – z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od którego mamy dostać kolejne 200 tys. zł dofinansowania, za które zamierzamy dokonać prac budowlanych w pawilonie – tłumaczy Maksym Gołoś, dyrektor Instytucji. – Dotacja obejmuje jednak nie tylko pawilon. Za otrzymane pieniądze powstanie również film dokumentalny o Ossowie, aplikacja edukacyjna na urządzenia mobilne, punkt informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia – dodaje.

Z puli środków europejskich ossowska inwestycja otrzyma 269 tys. zł. Całkowity koszt projektu wyniesie natomiast 324 tys. zł. Oznacza to, że część pieniędzy Instytucja musi wyłożyć z własnego budżetu. Jednak jak obiecał podczas podpisywania umowy wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski Ossów może liczyć na wsparcie przy realizacji projektów mających na celu doprowadzenie do tego, by setna rocznica Bitwy Warszawskiej miała rangę państwową. Jako osoba związana z powiatem Wołomińskim wyraził też radość, że kontynuowane są działania na rzecz unowocześnienia infrastruktury turystycznej w Ossowie, z którym czuje się związany, bo bywał tu nie raz, jeszcze jako uczeń szkolny.

O potrzebie inwestowania w Ossów mówił również Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar. – Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że powołując Samorządowa Instytucję Kultury obraliśmy właściwy kierunek. Pamiętajmy, że do 2020 roku, czyli do 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej będą nas prowadzić kolejne ważne obchody – takie jak 100. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej, czy wybuchu I Wojny Światowej – podkreślał.

Dlatego podpisana dziś umowa to nie koniec inwestycji w Ossowie. W tym roku Samorządowa Instytucja Kultury w Ossowie wraz z urzędem miejskim w Wołominie planuje rozpocząć prace nad projektem budowlanym muzeum w oparciu o koncepcję funkcjonalno-architektoniczną, którą zaprezentowano w sierpniu zeszłego roku. Muzeum ma być otwarte jeszcze przed 100. Rocznicą Bitwy Warszawskiej. Jego koszt jest wstępnie szacowany na kilkanaście milionów złotych.

Rozmiar czcionki
Kontrast