Sceny walki z wykorzystaniem techniki slow motion, Ossów widziany z lotu ptaka, wypowiedzi największych autorytetów w dziedzinie Bitwy Warszawskiej, a także znane nazwiska filmu i telewizji – już w połowie listopada film „Zwycięstwo 1920” będzie można obejrzeć w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej w Ossowie.

To pierwsza tak bogata dokumentacja filmowa tematu Bitwy Warszawskiej i  wojny polsko bolszewickiej, która w jednym miejscu zawiera opinie i analizy wybitnych historyków specjalizujących się w tej tematyce. W filmie występują m.in. profesorowie Andrzej Nowak,  Janusz Odziemkowski, Wiesław Jan Wysocki, Tomasz Nałęcz.

Widzowie zobaczą również zebrane przez dokumentalistów wypowiedzi rodziny poległego w Boju pod Ossowem ks. Skorupki, a także mieszkańców Ossowa, którzy podtrzymują pamięć o wydarzeniach 1920 roku.

W dokumencie wykorzystano, oprócz archiwaliów, również nowoczesne zdjęcia z udziałem rekonstruktorów. Producent filmu, firma 4mat media wykorzystała do nagrywania inscenizowanych scen technikę slow motion, która pozwoliła osiągnąć bardzo sugestywne obrazy walk. W filmie wykorzystano również ujęcia wykonane z drona, a także ze specjalnego systemu żyroskopowego zainstalowanego na samochodzie terenowym, które pozwoliły na nagranie dynamicznych scen na trudnodostępnych terenach.

Do filmu udało się także zaangażować znane osobistości ze świata filmu i telewizji. Prolog i epilog wygłasza w filmie znany aktor i dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński, rolę narratora pełni natomiast Maciej Gudowski, jeden z najbardziej znanych lektorów w Polsce.

Widzowie otrzymują ponad 40 minutowy film, od początku do końca wypełniony historią wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej, a także Boju pod Ossowem. Obraz będzie dostępny w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej, podczas bezpłatnych seansów sześć dni w tygodniu.

Produkcja 4mat media, reż. Andrzej Kałuszko.

Rozmiar czcionki
Kontrast