2 maja to Dzień Flagi Narodowej. Obchodzimy go od 2004 roku. Dlaczego ten dzień? Są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwsza – historyczna – wiąże się z faktem, że 2 maja 1945 r. polska flaga zawisła na berlińskim Reichstagu i Kolumnie Zwycięstwa. Druga wynika z działań władz PRL-u, które zlikwidowały Święto Narodowe 3 maja i flagi po 1 maja miały być zdjęte.
Podtrzymujemy tradycję pielęgnowania barw biało-czerwonych w Ossowie, dając przykład kolejnym pokoleniom. W uroczystościach wzięli udział m.in. Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomin, zastępcy burmistrz Dariusz Szymanowski i Łukasz Marek, prezes PK Adam Jaczewski, przedstawiciele Wołomińskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta Wołomin, Ochotnicza Straż Pożarna Ossów oraz kadeci I LO PUL w Wołominie.

W sobotę, 7 maja naszą instytucję odwiedzili kadeci z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Grupa z zainteresowaniem uczestniczyła w lekcji żywej historii z rekonstruktorami, podczas której poszerzyła swoją wiedzę o udziale polskiego lotnictwa w wojnie przeciw bolszewikom i wsparciu, jakie udzieliła wówczas 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki. Całość uzupełniły spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci, zwiedzanie ekspozycji historycznej i film dokumentalny. Ta cenna lekcja pozwoli umocnić ducha patriotyzmu w młodych żołnierzach.

We wtorek, 17 maja naszą instytucję odwiedzili ambasador Cosmin Onisii, płk Dragos Florea, Attache i maj. eng. Cristian-Emanuel Barbulescu, Attache z Ambasady Rumunii w Warszawie. Gości w Ossowie powitali Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina, zastępcy burmistrz Dariusz Szymanowski i Łukasz Marek oraz Krzysztof Jaszczak, pełniący obowiązki dyrektora SIK Ossów.
Goście oddali cześć bohaterom Bitwy Warszawskiej spoczywającym na Cmentarzu Poległych w Ossowie i złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą pomoc Królestwa Rumunii w 1920 roku.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, serdecznych rozmów i do obdarowania się upominkami. Przyjaźń polsko-rumuńska na ziemi wołomińskiej rozwija się i podejmuje nowe cele do realizacji.
We wtorek, 24 maja naszą instytucję odwiedził Klub Seniora Wojciechów (niedaleko Lublina). W pierwszej kolejności grupa odwiedziła grób ks. Ignacego Skorupki na Starych Powązkach w Warszawie. Później na Powązkach Wojskowych oddała cześć uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej pochowanym w kwaterze żołnierzy 1920 roku.
W Ossowie seniorzy obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, zapoznali się z ekspozycją historyczną i udali się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Historyczny szlak śladami Bohaterów Bitwy Warszawskiej zakończył się na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie.
Wiedza o Bitwie Warszawskiej była ukrywana przez lata przez władzę komunistyczną w Polsce. Dzięki wycieczce seniorzy odkryli zakryte dotąd karty historii.
W niedzielę, 29 maja na warszawskim Podzamczu przy Multimedialnym Parku Fontann odbył się Piknik z okazji 25 lat Konstytucji Trzeciego Maja. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W trakcie pikniku samorządowcy odczytali treść Konstytucji, wśród nich była Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina.
W wydarzeniu z ramienia gminy Wołomin brali udział Samorządowa Instytucja Kultury w Ossowie i Ochotnicza Straż Pożarna Wołomin. Stoisko naszej instytucji spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy. Wielu z nich obiecało, że nas niebawem odwiedzi w Ossowie. Część osób prowadziła rozmowy z rekonstruktorem o znaczeniu Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Rozmiar czcionki
Kontrast