„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.” – mówił o dzieciach św. Jan Paweł II.

Dzień Dziecka obchodzony jest w Polsce od 1950 roku. Organizowane są różne przedsięwzięcia z tej okazji. Samorządowa Instytucja Kultury w Ossowie również włączyła się w celebrowanie tego święta.
Uczniowie oddziału 0, klas 2 i 4 ze Szkoły Podstawowej w Ossowie uczestniczyli w spotkaniu z Ewą Nowak, pisarką i publicystyką, znaną z twórczości dla dzieci. Autorka szybko nawiązała kontakt z uczniami i przybliżyła historię „Cudu nad Wisłą” w nawiązaniu do swojej książki „Bitwa Warszawska 1920 roku”. Podczas spotkania pomocne okazały się artefakty i wirtualny prezenter, które pozwoliły przybliżyć żołnierskiego ducha z 1920 roku.

 

W poniedziałek, 6 czerwca naszą instytucję odwiedzili studenci z Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Grupa z uwagą obejrzała film „Zwycięstwo 1920”, uczestniczyła w lekcji żywej historii, udała się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci, gdzie oddali cześć Bohaterom 1920 roku. Studenci nawiązali dyskusje dotyczące kwestii militarnych z rekonstruktorami. Wizyta w Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie poszerzyła ich wiedzę o Bitwie Warszawskiej 1920.

W czwartek, 2 czerwca naszą instytucję, zgodnie z tradycją, odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie. Rajd Szlakiem Bitwy Warszawskiej obejmował m.in. projekcję filmu „Zwycięstwo 1920” i spacer do miejsc pamięci w Ossowie. Uczniowie musieli wykazać się również wiedzą historyczną. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy za rok.

W piątek, 10 czerwca naszą instytucję odwiedzili uczniowie klas 7 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie. Grupa obejrzała film „Zwycięstwo 1920”, zapoznała się z ekspozycją historyczną i udała się na spacer z przewodnikiem do miejsc pamięci. Dodatkowym zadaniem dla uczniów było rozwiązanie quizu historycznego. Po uczcie dla ducha, przyszła pora na ucztę dla ciała. Grupa posiliła się tradycyjną kiełbaską z ogniska. Na zakończenie uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów w grze terenowej otrzymali nagrody.

W sobotę, 11 czerwca naszą instytucję odwiedzili ministranci wraz z rodzicami z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Warszawie-Stegny prowadzoną przez Zgromadzenie Księży Marianów. Dzięki prezentacji rekonstruktorów grupa poznała realia życia żołnierzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Następnie dorośli obejrzeli film „Zwycięstwo 1920”, a dzieci w wieku 10-15 lat udały się z przewodnikiem do miejsc pamięci w Ossowie. W czasie spaceru wzięły udział w quizie historycznym. Ostatnim akcentem wycieczki było ognisko i czas wolny na świeżym powietrzu. Drużyny, które wykazały się największą wiedzą historyczną w quizie otrzymały nagrody.

W poniedziałek, 13 czerwca naszą instytucję odwiedził generał John Smales wraz z amerykańskimi żołnierzami. Bitwa Warszawska 1920 roku stanowi ważny punkt w poznaniu historii Polski. Po projekcji filmu grupa udała się do miejsc pamięci w Ossowie. Generał John Smales podzielił się z nami swoimi przemyśleniami. Dlaczego Bitwa Warszawska jest tak ważna? Wpłynęło na to kilka czynników.
– Aspekt historyczny – miała tu miejsce nieopisana bitwa. Drugi powód to głęboka wdzięczność, którą my Brytyjczycy i zachodnia Europa mamy do Polski, bo ocaliła nas od bolszewizmu.
Kluczowe jest, aby żołnierze amerykańscy zrozumieli, jak Polacy pokonali bolszewików. Dzięki wizycie w Ossowie dowiedzieli się, jak kształtowało się państwo polskie. A także, jaką taktykę i strategię obrali Polacy, aby pokonać wroga mającego przytłaczającą przewagę – podkreślił John Smales.

W poniedziałek, 20 czerwca w naszej instytucji odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Obradom przewodniczyła Jadwiga Zakrzewska. Radni zapoznali się z pracami związanymi z przygotowaniem i realizacją Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Następnie odwiedzili miejsca pamięci w Ossowie i Radzyminie.

Rozmiar czcionki
Kontrast